SÜBHANALLAH! Hayvanlar Ölünce Ruhları Nereye Gider? Cennete mi? Cehenneme mi? Ruhlarını Kim Alır?

388 Baxış 39K

Bilindiği gibi canlılar içerisinde üç hayat mertebesi vardır: Birincisi bitki hayatı, ikincisi hayvan, en yükseği de insanın hayat mertebesidir.
Canlıların en alt mertebesini bitkiler teşkil eder. Bitkilerde bildiğimiz manada ruh yoktur. Bitkilerde ruhun vazifesini, Rabbimizin yaratmasıyla büyüme, gelişme ve farklılaşma gibi bir takım kanunlar görmektedir. Buna da bir nevi biyolojik ruh denilebilir. Çünkü bitkinin bir dalını koparıp başka bir yere diktiğiniz zaman, onda da büyüme ve gelişme kanunları icraatını gösterir ve yeni bir bitki teşekkül eder.
Hayvanlar ise, ruh sahibidirler. İştihalı bir nefisleri ve cüz’î bir ihtiyarları vardır. Fakat akılları ve şuurları yoktur. Şehvet ve öfke gibi duyguları ise sınırlıdır. Cenâb-ı Hak, yaratılıştan onların bu duygularına bir sınır koymuştur. Hayvanlardan her bir türün belli bazı vazifeleri ve hizmetleri vardır. Rabbimiz’in tayin ettiği bu vazifeleri, onlar tam bir şevk ve itaat içinde yerine getirirler. Fıtratları, kendilerini yaratan ve rızıklarını veren Rablerini bilir ve tanır. Kur’ân-ı Kerîm’in sarih (açık) beyanına göre, -zerrelerden güneşlere kadar- canlı-cansız bütün varlıklar, her an Cenâb-ı Hakk’a “kendilerine mahsus birer tesbih, birer ibadet ve birer has secde etmektedirler” Hadid, 1; el-Haşr, 1, 24; en-nur, 41; el-İsra, 44; es-Saff, 1; el-Cuma, 1.)
Âhirette hayvanların ruhları bakî kalacak, cesetleri ise toprak olacaktır. Yalnız her bir türün birer cesedi, kendi türünü temsilen cennette bulunacaktır. Bazı rivayetlerden anlaşıldığına göre, Süleyman (A.S.)’ın Hüdhüd Kuşu ve Karıncası, Salih (A.S)’ın Devesi, Ashâb-ı Kehf’in köpeği gibi bir kısım hususî ve meşhur fertler de hem ruhları, hem de cesetleriyle baki kalacaklardır. Ancak bizler o âlemin gerçek keyfiyetini idrak edemeyiz.
Ahirette bütün insan ve hayvanlar mahşer meydanında toplanacaktır. "Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında…" (Tekvir, 81/5) "O öyle bir gündür ki, insan kendi eliyle işlediklerine bakar. Kafir de, 'Ne olurdu, ben bir toprak olsaydım.' der." (Nebe, 78/40) ayetleri de hayvanların mahşer meydanına çıkarılacaklarını ve karşılıklı olarak hesap verdikten sonra bedenlerinin toprak olacağını haber verir.
Bir hadiste Peygamber Efendimiz (asm), "Her hak sahibine hakkını vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan kısas suretiyle hakkı alınacaktır." (bk. Müslim, Birr 15, 60; Tirmizî..) buyurarak, ahirette hiçbir haksızlığın karşılıksız kalmayacağını bildirir.
Hayvanların bedenleri, hesap safhasından sonra toprak olacaklar, ama ruhları baki kalacaktır. Dünya hayatında her hayvan kendisine takdir edilen vazifesini aksatmadan yerine getirmesinin mükafatını ahirette ruhani bir lezzet olarak tadacaktır. Bu lezzetin mahiyetini bilmemiz elbette imkansızdır. Zira bu dünyada hangi hayvanın bu hayattan ne gibi haz duyduğunu, nasıl lezzet aldığını da bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey varsa o da ahiretin bu dünyadan üstünlüğü nispetinde orada alınacak lezzetlerin ve duyulacak hazların da çok ileri bir seviyede olacağıdır.
Canlılar içinde insanlar ve cinler sorumlu varlıklardır. Allah ın emir ve yasaklarına uymakla görevlidirler; hayatları boyu bir imtihana tabi tutulurlar. Ölünce de ya cennete veya cehenneme girerler. Hayvanlar ise akıldan mahrum olduklarından, günah-sevap, hayır-şer, cennet-cehennem gibi kavramlar onlar için söz konusu değildir. Esas itibariyle ruhun kendisi bakidir, ölmez, yok olmaz. Ruhun geçici olarak misafir olduğu vücut ise ölür, dağılır.
İnsanların ve cinlerin ruhunu ya bizzat Azrail (as) ya da onun yardımcıları alır. Hayvanların ruhlarının kabzı ile ilgili konuda ise alimlerin farklı görüşleri vardır.
Bazılarına göre, insan veya hayvan olsun bütün ruhları Azrail (a.s) kabzeder. Diğer bazılarına göre ise bunların arasında İmam Malik’te var, hayvanların ruhlarını doğrudan Allah kabzeder.
Bu görüşteki alimlerin dayanağı bir hadis rivayetidir. Hadis özetle şöyledir “Hayvanların ecelleri onların yapacağı tesbihe bağlıdır. Tesbihleri bittiği anda ecelleri de gelmiş olur. Ve bunların ruhlarını doğrudan Allah kabzeder. Azrail’in bunların ruhlarını kabzetmek gibi bir görevi yoktur.” (Deylemi, 1/418-Zayıf Hadis) Yine de herşeyin en doğrusunu Allah bilir.
Videomuzu beğendiyseniz beğeni butonuna basmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın. Diğer videolar için takipte kalın.

Merhaba.
Kanalımızda "Bilmeniz Gereken Ne Varsa" sloganıyla hayatınıza yön verecek faydalı videolar paylaşıyoruz. Destek için abone olmayı unutmayınız..

Şərh

 1. Loulou ve Apsy
  Loulou ve Apsy
  5 gün əvvəl

  as

 2. Ruslan Tairov
  Ruslan Tairov
  7 gün əvvəl

  Salam aleykum . Ben turk dilinde o qadar bilmirem olar ki titr rus dilinde olsun

 3. Nezrin ABBASLI
  Nezrin ABBASLI
  7 gün əvvəl

  BENİM KEDIM maşallah cok təsbih ediyo 6 yildir YASIYO inşallah ALLAH ÇÖK ÖMÜR VERSIN ONA SIRINIM O BENIM❤️

 4. Ripper Turk
  Ripper Turk
  7 gün əvvəl

  Super

 5. sultan denizci
  sultan denizci
  12 gün əvvəl

  Ağzı yok dili yok zavallıların Allah onları korur ve cehenneme atmaz ..

 6. Huni Eğlence
  Huni Eğlence
  13 gün əvvəl

  Ne varsa ne yoksa mıpı mıpı mıpı

 7. Rabbine yönel
  Rabbine yönel
  14 gün əvvəl

 8. Emir Batu Aydın
  Emir Batu Aydın
  15 gün əvvəl

  Köpek niye ceheneme benimköpeğimvar ama😡😡😡😤😤🤬🤬

 9. Ege Erkan
  Ege Erkan
  16 gün əvvəl

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ELHAMDÜRİLLAH

 10. Melek Hüseyinli
  Melek Hüseyinli
  17 gün əvvəl

  Peki bazi büyük hayvanlar küçük hayvanlari yiyor ve onlarla besleniyolar mesela bizim koyunlari kurban bayraminda katletdigimiz gibi onlat nasil olcaklar ya???...

 11. hilal gay
  hilal gay
  18 gün əvvəl

  Abi benim arkadasim adi müjde onun 2 1 haftalik kedisi öldü😭😭😭😭😔😔☹️☹️😩😩😣😣😖😞😫

 12. Aşk Perisi
  Aşk Perisi
  25 gün əvvəl

  Ben net olarak bir şey anlamadım.benim muhabet kuşlarım öldü onlarla cennetde buluşucamı cennetde mi olucak onlar.

  1. Swirexxツマ
   Swirexxツマ
   19 gün əvvəl

   inşallah Allah cennette kavuşturur. cennet kavuşma yeridir ben de çok istiyorum

 13. mihrez zuzula
  mihrez zuzula
  Ay əvvəl

  Cennete giden sadece bi hayvan var o da kitmir ashabi kehfin köpeği gerisi yok olup gidecek artık ıyice sacmaladiniz

 14. Danimarkada Bir Serkan
  Danimarkada Bir Serkan
  Ay əvvəl

  Kopekler cennete girmez hayvanlar yok olcak

 15. Omer Canakcı
  Omer Canakcı
  Ay əvvəl

  aleyküm selam

 16. Yaren Karaca
  Yaren Karaca
  Ay əvvəl

  6tane balık belki biraz daha fazla yada az 9 kuş öldürdüm ama bilerek değil günah mı

 17. Köpeğim ALFAS
  Köpeğim ALFAS
  Ay əvvəl

  Tombili seni uzduysem çok özür dilerim şimdi kıymetli olduğunu şimdi anladım keşke yanımda benle bu videoyu izlesen birtek bunu istiyorum 😭😭😭

 18. Sweet Ro̶s̾e̺͆ #WeLoveYouSulli ɹǝʌǝɹoɟǝlpoou
  Sweet Ro̶s̾e̺͆ #WeLoveYouSulli ɹǝʌǝɹoɟǝlpoou
  Ay əvvəl

  İnşallah kedim ponçik cennete girer

 19. japon Fish
  japon Fish
  2 ay əvvəl

  Böyle videolar daha çok izlenmeli

 20. Cheryl B
  Cheryl B
  2 ay əvvəl

  kapak hiç hoşuma gitmedi

 21. Ece
  Ece
  2 ay əvvəl

  Abi benim kuşumda cennettemi şuan :((

 22. EmirXis
  EmirXis
  2 ay əvvəl

  Elhamdülillah

 23. Alpaslan fatih
  Alpaslan fatih
  2 ay əvvəl

  hayvanlar bir iki peygamberin ruhuyla beraber dirilerek cennte girecekler süleymean peygamberin ruhuyla ve bir peygamber daha var onun ruhu ile beraber cennete gideceler kaynak risalei nur bediüzzaman sadi nursi mesnevi nuriye

  1. Muhabbet-i Hakikat
   Muhabbet-i Hakikat
   Ay əvvəl

   @Alpaslan fatih eyvallah

  2. Alpaslan fatih
   Alpaslan fatih
   Ay əvvəl

   Yine Risale-i Nur Külliyatı'nda, hayvanların yaratılış gayeleri ne ise, onu en güzel şekilde icra edecek tarzda bir terbiyeden geçirildiklerine ve her türlü meşakkate katlanarak görevlerini ömürleri boyunca yerine getirdiklerine dikkat çekilerek, ahiret hayatında onların da kendilerine mahsus bir mükafat görecekleri şu ifadelerler nazara verilir: "... Sair zîruh ve hayvanatın dahi, kendilerine mahsus vazife-i fıtriye-i Rabbaniyelerinde ve evamir-i Sübhaniyenin itaatlerinde telef olan ve şiddetli meşakkat çeken zîruhların, onlara göre bir çeşit mükâfat-ı ruhaniye ve onların istidadlarına göre bir nevi ücret-i maneviye, o tükenmez hazine-i rahmetinde baîd değil ki bulunmasın. Dünyadan gitmelerinden pek çok incinmesinler, belki memnun olsunlar." (bk. Sözler, s. 203) Kaynak: Nihal Bengisu Karaca: Cennetteki hayvanlara dair Gazali ve Said Nursi ne diyor?

  3. Alpaslan fatih
   Alpaslan fatih
   Ay əvvəl

   @Muhabbet-i Hakikat yalnış yazmışım şualar sayfa 45 e bakabilirssin şualar sayfa 45 te

  4. Muhabbet-i Hakikat
   Muhabbet-i Hakikat
   Ay əvvəl

   Tam adres verebilirmisin mesnevi i nuriyenin hangi kısmında

 24. Onur Doğru
  Onur Doğru
  2 ay əvvəl

  Abi emeğine sağlık ama benim aklımda şöyle bir şey takıldı şimdi abi ölen hayvan ımızı cennette görebilecekmiyiz? Bide Dünya hayatı gibi sevebilecekmiyiz? Abi bilmesen bile bildiğin kadar bilgilendirirmisin?

  1. Nihat Yaman
   Nihat Yaman
   3 gün əvvəl

   istersen görebilirsin çünkü cennette her şey senin güzel isteklerine bağlıdır. Sevmeye gelince o var mıdır pek bilemem. Çünkü hayvanlar için cennetin farklı bölümleri vardır.

 25. Baturay KIRAL
  Baturay KIRAL
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun kardeşim. Sondaki çalan melodinin adı ne biliyor musunuz?

 26. Salih Yılmaz
  Salih Yılmaz
  2 ay əvvəl

  👍👍👍

 27. gülcan karasu
  gülcan karasu
  2 ay əvvəl

  ne cennete nede cehenne me

 28. SUGA Army
  SUGA Army
  2 ay əvvəl

  Nasıl ya

 29. Cille Yıldızı
  Cille Yıldızı
  2 ay əvvəl

  Hayvanların günahları yoktur cennete giderler ne bilsinler günahı

  1. Utku İle Otas TV
   Utku İle Otas TV
   2 ay əvvəl

   Yok kardeşim ikisinde değil,yok olup gidecek (hakkını aldıktan sonra)

 30. Ömer YÜKSEL
  Ömer YÜKSEL
  2 ay əvvəl

  Çok merak ettiğim bir konu idi Rabbim razı olsun

 31. arif akkurt
  arif akkurt
  2 ay əvvəl

  video çok güzelmiş allah zarı olsun

 32. Murat Budak
  Murat Budak
  2 ay əvvəl

  👍

 33. Mehmet Alp
  Mehmet Alp
  2 ay əvvəl

  Bütün sıkıntılarımızın, dertlerimizin çözümü Allah’ı ve Resul’ünü sevgiyle zikretmemizde. Sabah akşam on dakikalık zikirle bizi sıkıntılarımızdan feraha, hastalıklarımızdan şifaya erdiren, işlerimizde imtihanlarımızda yardımlarını gönderen, ibadetlerimizi hevesle yaptırıp, kulunu sevdiğini birebir yaşatan, bu zikri bize bulduran yaptıran Allah’ımıza hamd olsun. Böyle merhametli Allah sevilmez mi? Çok sevilir. Üveys Veysel Karane Zikri ile hayatımıza huzur, sağlık, sevgi, lütuflar geldi hamd olsun. Çünkü Allah Kendisinin zikreden, Tevhid ile Kendisine yönelen kulunu sever, korur, yarı yolda bırakmaz. İnşallah sizlere de Allah’ın bu eşsiz lütfu nasip olsun. Aracısız, karşılıksız Rabbimize ve Resul’ümüze sevgimizi gösterdiğimiz Üveyslik Yolu, sevgi, Aşk yolu sizlere de nasip olur İnşallah. www.veyselkarane.com sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Sitemizdeki ziyaretçi defterini okumanızı öneririz. Zikre başlayıp devam eden binlerce kardeşimizin hayatlarının nasıl güzelleştiğini okuyabilirsiniz. Biz deriz ki ; Yaşayın ve Görün 🌷😇🌹

 34. Gizem Koç
  Gizem Koç
  2 ay əvvəl

  yine her zamanki gibi harika bir video ellerinize sağlık

 35. Süleyman Yetim
  Süleyman Yetim
  2 ay əvvəl

  Aleykümselam allahumeselialasehidinemuhamed

 36. Mana Memmedova
  Mana Memmedova
  2 ay əvvəl

  *neden köpeği cehennem kısmına koyduz?*

  1. ilginç konular derleme
   ilginç konular derleme
   2 ay əvvəl

   @Mana Memmedova yok zaten. Bilmedikleri sey hakkinda bos yapiyorlar. Allah bilir cennete kimler ve neyler gitcek

  2. Mana Memmedova
   Mana Memmedova
   2 ay əvvəl

   @ilginç konular derleme anlamadım.Kuranda köpekler cehenneme gidecek diye bir şey yok.

  3. ilginç konular derleme
   ilginç konular derleme
   2 ay əvvəl

   Kitmir var cennette. Ayetle sabit.

 37. Lam yhyd
  Lam yhyd
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun

 38. Şerif Ar
  Şerif Ar
  2 ay əvvəl

  ALEYKÜM. SELAM

 39. Stranger Things Çeviri
  Stranger Things Çeviri
  2 ay əvvəl

  İnsan hayvanlar sınıfına girer ve tek düşünen varlık değildir beyni en stabil ve oranlı bir şekilde çalışan canlı insandır. zaten zihin zeka gerçek değildir onları hücreler ve çeşitli salgılar oluşturur.Ve ayrıca kurranda ağustos böceklerinin allahı zikrettiği söyleniyor ama sadece çiftleşme döneminde dişi ağustos böceklerini erkekler kendilerine çekmek için çıkarttığı bir sesdir.

  1. Stranger Things Çeviri
   Stranger Things Çeviri
   Ay əvvəl

   @Moøn ama emin olabilirsin hayvanlar ve bizler aynı yere gidicez ama asıl soru ve zaten cevabı olmayan soru "Nereye?"

  2. Stranger Things Çeviri
   Stranger Things Çeviri
   Ay əvvəl

   @Moøn ışte bu sorular saçma sorular BİLİNMiYOR bilime göre hayvanlara öldükten sonra nereye gidiyor nekadar saçma belki paralel evrenlere gitcez belki uzaylılarla yaşıycaz belki sonsuza kadar uyuycaz kimse bilmiyor öldükten sonra görürüz ama emin olki cennet adındaki sonsuz yaşam ve istediğin herşeyin olduğu koca memeli hurilerin olduğu yere gitmiycez

  3. Moøn
   Moøn
   Ay əvvəl

   @Stranger Things Çeviri demek istediğim hayvanlar öldükten sonra nereye gider bilime göre

  4. Stranger Things Çeviri
   Stranger Things Çeviri
   Ay əvvəl

   @Moøn soruyu anlamadım?

  5. Stranger Things Çeviri
   Stranger Things Çeviri
   Ay əvvəl

   @burç girl Hadi daha kolay gelsin iyi boş yapmacalar

 40. Mekilsiz
  Mekilsiz
  2 ay əvvəl

  bu nasil içerik lan allah hayvanları cehenneme gitsin diye mi yarattı o nasıl kapak fotosu

  1. mihrez zuzula
   mihrez zuzula
   Ay əvvəl

   Sacmaladilar iyice

 41. Arda Nizam
  Arda Nizam
  2 ay əvvəl

  Uretici icin dedim

 42. Arda Nizam
  Arda Nizam
  2 ay əvvəl

  Aleykumselam kardesim rabbim herkese guzel olumler nasip eylesin

 43. ADEM CAN
  ADEM CAN
  2 ay əvvəl

  Abi Allah razı olsun bende bunu merak ediyordum

 44. jigyasa_singh fan
  jigyasa_singh fan
  2 ay əvvəl

  Emeğinize sağlık👍güzel video olmuş😊.Allah sizden razı olsun

 45. Nejla571
  Nejla571
  3 ay əvvəl

  Kardeşim insanlar topraktan cinler ateşten yaratılmıştır melekler ise nurdan. acaba hayvanlar neyden yaratılmıştır ya cevap ya da video yapar mısın

  1. Nejla571
   Nejla571
   2 ay əvvəl

   @Zeyd Omer Hunter aleykümselam be rahmetullah kardeşim Allah razı olsun

 46. oyun dünyası pro
  oyun dünyası pro
  3 ay əvvəl

  Abi 13 yaşındayım namaza başladım 1 aya yakındır aralıksız kılıyorum ama abi sadece sabah namazını kılamıyorum oda kalkamadığımdan abi sabah namazına nasıl kalkabilirim alarm kursam bile kalkamıyorum arkadaşlar sizlerede soruyorum cevaplayacak olan herkese çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun sizden

  1. Nihat Yaman
   Nihat Yaman
   3 gün əvvəl

   Öğle ezanı çıkmadan kılabilirsin sabahı

  2. Kardinal
   Kardinal
   26 gün əvvəl

   3 kevser oku sonra su iç uyu

  3. itsanormal
   itsanormal
   Ay əvvəl

   Ben de ilk zamanlarda sabah namazına kalkamiyordum ve o yuzden hep vazifeli melekler sabah namazına beni kaldirsin ve namazımı hayirlisiylan kilabileyim diye dua ederdim alarma bile gerek kalmıyordu kendi kendine kalkıyorsun

  4. Ne Varsa
   Ne Varsa
   2 ay əvvəl

   Rabbim kabul eylesin ne güzel. Sorunuza gelince, Önce alarmı kendi kafanızda sonrada çalar saate kurun :) birde erken yatmanız yeterli.

 47. Fatih Bıyık
  Fatih Bıyık
  3 ay əvvəl

  ALLAH RAZI OLSUN

 48. Mücahit Can Aypek
  Mücahit Can Aypek
  3 ay əvvəl

  Abi çok iyi videoların var Aynen devam

 49. martins honour
  martins honour
  3 ay əvvəl

  Hiç olup giderler. Hayvanlar nihilist tir.

 50. Müslümanların Kalesi h
  Müslümanların Kalesi h
  3 ay əvvəl

  Merhabalar AZtos kanalıma bakabilirmisiniz abone olmanız ve ya beyenmeniz için yapmıyorum sadece izleyin Allah rızası için yapıyorum her şeyi Allah rızası için yapıyorum. ALLAH rızası benim için her şeyden daha önemli Əlhəmdülillah 🥰🌼🥰🤲🏻🌸📿💖

 51. UÇAN LEVYE
  UÇAN LEVYE
  3 ay əvvəl

  Adalet budur kadın erkek eşitir siyah beyaz eşitir hayvanlar bile birbirine eşit

 52. Saffet Pehlivan
  Saffet Pehlivan
  3 ay əvvəl

  Şehvet başbelası bişey..... Özellilke benim yaşımdakiler için.

 53. Huseyn Rzayev
  Huseyn Rzayev
  3 ay əvvəl

  En merak ettiyim soruydu bu Allah senden razi olsun kardesim

 54. Aquil Pugb PG
  Aquil Pugb PG
  3 ay əvvəl

  Emeğinize sağlık abi

 55. Dini Söhbətlər
  Dini Söhbətlər
  3 ay əvvəl

  Azerbaycandan selamlar.Hocam Allah razı olsun.

 56. Can Yıldız
  Can Yıldız
  3 ay əvvəl

  Emeğine sağlık çok güzel

 57. Punhan Quliyev
  Punhan Quliyev
  3 ay əvvəl

  VE ALEYKUM SELAM VE RAHMETULLAH VE BEREKETUH

 58. rabia yılmaz
  rabia yılmaz
  3 ay əvvəl

  topRAK olurlar canim topRAK

 59. Aze WOLF
  Aze WOLF
  3 ay əvvəl

  👍

 60. Şəhriyar Cəfərov
  Şəhriyar Cəfərov
  3 ay əvvəl

  Çocuk ölünce ruhu nereye gıder?

  1. Goggle Kurum
   Goggle Kurum
   3 ay əvvəl

   Tabi ki cennete

 61. Dinimiz İslam
  Dinimiz İslam
  3 ay əvvəl

  Selamün Aleyküm.Allah sizlerden razı olsun.Emeginize saglık.

 62. Sehran Dövlətov
  Sehran Dövlətov
  3 ay əvvəl

  ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ☝🏻

 63. Adil Quliyev
  Adil Quliyev
  3 ay əvvəl

  Bu video'nu bekliyordum.Azerbaycandan kucak dolusu selamlar👋

 64. PRENSES BERİNAY
  PRENSES BERİNAY
  3 ay əvvəl

  Emeğine sağlık

 65. Gulsen Aydin
  Gulsen Aydin
  3 ay əvvəl

  Amin

 66. ali rıza Kurbani
  ali rıza Kurbani
  3 ay əvvəl

  Abi sen in videolarında çok uzatıp konuşiyon az konuşup direk konuya girmiyon ama yinede bilgileri veriyon tşkrler

 67. Evliyâ Şehrî
  Evliyâ Şehrî
  3 ay əvvəl

  Ağzına sağlık hocam

 68. asmin demir
  asmin demir
  3 ay əvvəl

  Allah sizden razı olsun👆👆👆👆☝☝☝☝

 69. Huzur İslamdaa
  Huzur İslamdaa
  3 ay əvvəl

  Allah razı olsun

 70. Faruk Uyanıkoğlu
  Faruk Uyanıkoğlu
  3 ay əvvəl

  Her zamanki gibi güzel bi video ❤

 71. Ağrı in sesi
  Ağrı in sesi
  3 ay əvvəl

  Hocam bide kafirlerin ruhları hep cehennem de kalacak yani sonsuz dek hep aci cekecekler değil mi o azpani sonu yok bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  1. omurgasız karpuz
   omurgasız karpuz
   21 gün əvvəl

   @Berat Ülker peki kral

  2. GökteNeVar
   GökteNeVar
   21 gün əvvəl

   @omurgasız karpuz müslüman olupta günahkar olursa bir süre kalıp cennete girer ama kâfir olupta cehenneme giderse bir daha çıkamaz oradan. Kâfir isterse dünyada 10 milyon aç çocuk doyursun yinede cehennemden çıkamaz. Allah buyuruyor ki: *"Kafirlerin sevapları çöldeki serap gibidir"*

  3. Berat Ülker
   Berat Ülker
   2 ay əvvəl

   @omurgasız karpuz KİM KAFİRLER CEHENNEMDEN ÇIKACAK DERSE O CEHENNEMDE EBEDİ KALACAK ÖNCEDEN ALLAHIN AYETLERİNİ İNKAR EDİYORLARDI KAFİRLER ÖNCEDEN ALLAHA İNANMIYORLARDI ÖNCEDEN ALLAH TAN BAŞKA PUTA TAPIYORDU İMAN ETMİYORLAR KAFİRLER İSLAMI YOK KAFİRLERİN DİNİ YOK KAFİRLERİN KENDİ PUTLARI VAR

 72. kamer ülker
  kamer ülker
  3 ay əvvəl

  abi sen ehli sünnet sin dimi

 73. Ağrı in sesi
  Ağrı in sesi
  3 ay əvvəl

  Allah razi olsn bizi bgildryorsunz

 74. İman tv.
  İman tv.
  3 ay əvvəl

  Selamun Aleykum kanalımıza destek olurmusunuz.

 75. Goggle Kurum
  Goggle Kurum
  3 ay əvvəl

  Abi senin videolar bir efsane seni çok seviyoruz💖💖💖💖

 76. • ᴀL̸ᴏɴᴇ AɴɢᴇL̸.! •
  • ᴀL̸ᴏɴᴇ AɴɢᴇL̸.! •
  3 ay əvvəl

  _- GüzeL video 🌹_

 77. LİL TİMU
  LİL TİMU
  3 ay əvvəl

  Elhamdülillah

 78. Yousef Abu Khashba
  Yousef Abu Khashba
  3 ay əvvəl

  Abicim, sen bana demistin ki kopeklere dokunmak HARAM degildir. Bana bunu kanitlayabilirmisin? Simdiden tesekkur ederim

  1. Kharai Sai
   Kharai Sai
   2 ay əvvəl

   Köpeğin yalnızca evde beslenmesi caiz değildir ve caiz olmayan bir yanı ise salyasıdır. Onun dışında köpekle ilgili bir kısıtlandırma yoktur. Dinen istediğin gibi bir köpeği sevebilirsin yalnızca eve sokma ve bir yerine salyasını bulaştırırsa orayı iyice yıka yoksa abdestin geçerli olmaz.

 79. Game King
  Game King
  3 ay əvvəl

  Beğenen 25. Kisiyim

 80. Game King
  Game King
  3 ay əvvəl

  Wow bende görüntülenme yook diye gozukuyor

 81. Berat aygun
  Berat aygun
  3 ay əvvəl

  Çok iyi bir video olmuş ALLAH raı olsun

 82. Asif yolcuyev
  Asif yolcuyev
  3 ay əvvəl

  SALAM ALLAH RAZI OLSUN DEDİYİVİZƏ GÖRƏ O BİRİ VİDEO DA GÖRÜŞƏRİK.

  1. Danimarkada Bir Serkan
   Danimarkada Bir Serkan
   Ay əvvəl

   @Berat Ülker evet

  2. Berat Ülker
   Berat Ülker
   2 ay əvvəl

   Hiçbir hayvan azap çekemez hayvanlar ahirette dirilecek tamamda niçin dirilecek ve sonra toprak olcaklar

 83. C̸O̸O̸L̸ B̸O̸Y̸
  C̸O̸O̸L̸ B̸O̸Y̸
  3 ay əvvəl

  Bende bunu merak ediyordum. Çox Teşekkürler. Herkese Selamun Aleyküm

  1. burak şener
   burak şener
   Ay əvvəl

   Hayvanlar cehenneme falan gitmez çünkü hayvanlar sağırdırlar dilsizdirler sadece duyguları vardır

  2. Simay
   Simay
   Ay əvvəl

   A.s

 84. Kuranı Kerim Sureleri
  Kuranı Kerim Sureleri
  3 ay əvvəl

  Emegine saglik kardesim. Allah razı olsun. Selamun aleykum. Kuran okumak isteyen kardesler olursa sayfa-ma göz atabilirler. Selametle🌹

  1. حسن حسن
   حسن حسن
   16 gün əvvəl

   Hi

 85. CUTESSROSÈ
  CUTESSROSÈ
  3 ay əvvəl

  Selamun aleykum

 86. CUTESSROSÈ
  CUTESSROSÈ
  3 ay əvvəl

  Merak ettiğim soruydu tşekurler

 87. Yunus Emre Açıkgöz
  Yunus Emre Açıkgöz
  3 ay əvvəl

  Kuzey Kıbrıs'tan Selamın Aleyküm Ahir zamanında ibadetlere daha çok sarılın

  1. Альвина Исаева
   Альвина Исаева
   15 gün əvvəl

   @oyun dünyası pro keske bende baslaya bilsem):

  2. Emirhan Demirer
   Emirhan Demirer
   2 ay əvvəl

   @oyun dünyası pro Allah ın bize verdiği emirlerin değerini bilseler

  3. Emirhan Demirer
   Emirhan Demirer
   2 ay əvvəl

   @oyun dünyası pro bende 14 yaşındayım hatta Dün namaza başladım bugünlerde ise bütün kılmadığım namazların kaza larını kılıcam beni namaza başlamama sebep olan ise yaptığım günahlar yaptığım günahlar için gönülden tevbe ettim ve namaz a başladım keşke herkes başlasa

  4. oyun dünyası pro
   oyun dünyası pro
   2 ay əvvəl

   @Yunus Emre Açıkgöz herkez başlasa keşke

  5. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   @oyun dünyası pro Bende çocukken 13 Yaşında başlamıştım Elhamdülillah

 88. Ali Utku Altun
  Ali Utku Altun
  3 ay əvvəl

  Abi ağzına sağlık.

 89. Mucahit Günduz
  Mucahit Günduz
  3 ay əvvəl

  Allahu ekber

 90. AŞKIN SİTEMİ
  AŞKIN SİTEMİ
  3 ay əvvəl

  Kendi yazdığım şiirlerimi seslendiriyorum, abone olandan Allah razı olsun, tüm dilekleri kabul olsun inşAllah* * ***,