Mucize! PEYGAMBERİMİZ NEDEN ERKEKLERİN ALTIN VE İPEK KULLANMALARINI YASAKLADI?

160 Baxış 16K

PEYGAMBERİMİZ NEDEN ERKEKLERİN ALTIN VE İPEK KULLANMALARINI YASAKLADI?
Birtakım giyim ve süs eşyaları vardır ki, bazı hikmet ve sebeplerden dolayı kullanılmaları ve giyilmeleri erkekler için caiz görülmemiştir. Fakat yaradılışları icabı ziyneti ve süsü seven kadınlar için helâldir. Bunlardan birisi ipekten yapılmış giyim eşyaları, diğeri de altındır.
Bu husustaki hadis-i şerif gayet açıktır. Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:
“Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.” İbni Mâce, Libas: 19.
Peygamberimiz (asm), yasaklanan ve haram kılınan bazı şeyleri insanlara anlatmak, onları, alışageldikleri ve uzun müddet kullandıkları doğru olmayan şeylerden vazgeçirmek için farklı metodlar tatbik eder, muhatabın anlayış ve kavrayış seviyesine göre muamele ederdi. Sahabîler de Peygamberimizin kesin kararı karşısında hiç itiraz etmez, büyük bir teslimiyet içinde kabul ederlerdi. Peygamberimiz, devlet başkanları, kabile reisleri gibi yüksek seviyedeki kimselere İslâm ve iman hakikatlerini anlattığı gibi, bütün hayatı çölde geçmiş olan bedevîlerle de muhatap olur, onlarda gördüğü eksikleri düzeltmeye çalışırdı.
İslâmiyet'in haram kıldığı meselelerde şüphesiz, birçok hikmetler vardır. Ancak haramlığın hikmet ciheti, illet (sebep) yerine geçmez. Yani bir şeyin haram kılınışında asıl sebep, Allah’ın onu yasaklamış olmasıdır. Hikmetlerin araştırılması ise bu temel prensibin anlaşılmasından sonra gelmelidir. Bu çerçevede, altın yüzüğün erkeklere haram oluşunun bir hikmeti şu olabilir:
Altın ticarî bir madendir. Piyasada tedavülde olan en mühim bir maldır. Eğer altın yüzük takmakta bir beis olmayıp sünnet olsaydı, bugün hemen hemen her Müslüman erkek altın takılar takmaya gayret gösterecekti. Bu da iktisadî hayatın önemli bir parçası olan altının büyük bir kısmının tedavülden kalkıp faydasız olarak insanların parmağında, bileğinde veya gerdanında âtıl kalmasına sebep olacaktı ve iktisadî hayata menfî yönde tesir edecekti. Nitekim Peygamberimiz (asm)'in bizzat altın yüzüğü parmağından çıkararak atması, iktisadî yönden müsbet gelişmeleri netice vermiştir.
Ayrıca, ipek ve altın kadına ait giyim ve süs eşyası olduğundan, erkeğin şahsiyeti üzerinde menfî tesiri düşünülebilir. Nasıl ki kadının erkek elbisesi giymesiyle kadınlık şahsiyetinde menfî değişmeler oluyorsa, erkeğin de kadınlara ait kıyafet ve süs eşyalarını giyip takmasıyla da erkeklik şahsiyetinde menfî tesir bıraktığı psikolojik bir gerçektir. Yani altın ve ipek kadına has özgü şeyler olduğu için dinimizde caiz görülmemiştir.
Altın dışındaki birtakım madenlerden yapılan yüzüğün de aynı şekilde takılması caiz değildir. Demir, bakır ve tunç gibi madenler bu kabildendir.
Gümüşten yapılan yüzüğü takmak mubah, aynı zamanda sünnettir. Bu hususta Enes bin Mâlik’ten gelen rivayet şöyledir:
“Resulullahın (a.s.m.) mühür yüzüğü gümüşten idi. Bu yüzüğün kaşı da Habeşî (akik taşı) idi.” Müslim, Libas ve’z-zînet: 15.
Yukarıda zikrettiğimiz hadis-i şeriflerden hüküm çıkaran bütün mezhep imamlarına göre, erkeklerin başta yüzük olmak üzere altından yapılmış süs eşyalarını takınmaları caiz değildir.
Altından yapılmış bir yüzük takan kimsenin günah ve mes’uliyeti sadece kendisinedir. O günah bir başkasına sirayet etmez. Meselâ parmağında altın yüzük bulunan bir kimsenin aynı safta namaz kılması, yanında bulunan kimselerin namazına zarar vermez. Zaten altın yüzük takmak, takan kimsenin namazına da bir eksiklik getirmez. Sadece o yüzüğü takmakla bir günah işlemiş olur, ibadeti bâtıl olmaz.
Bununla beraber, parmağında altın yüzük bulunan birisine, bir haram işlediği için “yan gözle” bakmak da doğru değildir. Bize düşen, münasip bir zamanını ve yerini bulunca onu takmanın caiz olmadığını güzel bir uslüple kırıcı olmadan hatırlatmaktır.
Rabbim kendi rızasına uygun şekilde yaşamaya cümlemizi muvaffak eylesin. Amin..
Videomuzu beğendiyseniz beğeni butonuna basmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın. Diğer videolar için takipte kalın.

Merhaba.
Kanalımızda "Bilmeniz Gereken Ne Varsa" sloganıyla hayatınıza yön verecek faydalı videolar paylaşıyoruz. Destek için abone olmayı unutmayınız..

Şərh

 1. Osman Tarcan
  Osman Tarcan
  2 ay əvvəl

  Abi şimdi düğünlerde veya nikahda altın yüzük takılıyor o haram mı?

 2. Nuri Dokumacı
  Nuri Dokumacı
  2 ay əvvəl

  iyide ipek neden yasak onu anlatmamışsın

 3. Ahmet Taşdan
  Ahmet Taşdan
  2 ay əvvəl

  3 aylariniz mübarek olsun

 4. Aquil Pugb PG
  Aquil Pugb PG
  2 ay əvvəl

  Ağzına sağlık abi teşekkür ederim

 5. YAKUP ERYILMAZ
  YAKUP ERYILMAZ
  2 ay əvvəl

  Emeğine salik kardesim efsane olmus.senin sayende bilgimiz oldu tesekurler.

  1. YAKUP ERYILMAZ
   YAKUP ERYILMAZ
   2 ay əvvəl

   Bir kalpatarmisin

 6. Selbi 'nin Günlük Yaşamı
  Selbi 'nin Günlük Yaşamı
  2 ay əvvəl

  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Allah razı olsun arkadaşım

 7. Salih Yılmaz
  Salih Yılmaz
  2 ay əvvəl

  👍👍👍

 8. Abdullah Kilic
  Abdullah Kilic
  2 ay əvvəl

  Peygamber s.a.v. resmedilmiş, ben yanlış görmüyorum dimi ? :)

  1. kayıların gazi beyi ertuğrul bey
   kayıların gazi beyi ertuğrul bey
   2 ay əvvəl

   Olamaz bu zamanda peygamber efendimiz kimse görmedi bunun için imkansız

 9. dinimiz islam
  dinimiz islam
  2 ay əvvəl

  Abi lütfen cevapla sana bir sorum var kaç yaşına kadar günaha girmiyoruz

  1. Osmanli Payitaht
   Osmanli Payitaht
   2 ay əvvəl

   @dinimiz islam rica ederim kardesim sende sagol sen sen ol islam dininden uzaklasma Bu yalan dünyada misafiriz sadece Dinini en güzel sekilde yasa Allah Ve Peygamber Efendimiz Hz Mihammed Sallallahu Aleyhi Sellem Yolundan sasma

  2. dinimiz islam
   dinimiz islam
   2 ay əvvəl

   @Osmanli Payitaht tm teşekkür ederim kardeşim

  3. Osmanli Payitaht
   Osmanli Payitaht
   2 ay əvvəl

   Aklin erdigi zaman Günahlardan kacinacaksin kardesim

 10. Bahar Yildirim
  Bahar Yildirim
  2 ay əvvəl

  Yine çok güzeldi Allah razı olsun senden 😉😄😄😄😃😁

 11. Amin Mehdiyev
  Amin Mehdiyev
  2 ay əvvəl

  ALLAH sizden razı olsun

 12. Aykut Günel
  Aykut Günel
  2 ay əvvəl

  Resulullahın sünnetleri : Resulullah (S.A.V.): "Ümmetimin bozulduğu bir sırada kim sünnetlerime sarılırsa ona 100 Şehid sevabı vardır." (Beyhaki, Taberani) Peygamber efendimizin sünnetleri: Suyu oturarak içer ve 3 yudumla bitirirdi. Suyu içmeye besmeleyle başlar bitirince hamd ederdi. Bıyıkları en çok kaşları kadar uzatırdı,dudakların altına sarkıtmazdı. Mezarlıktan geçerken selam verirdi. Ölüye definden sonra telkin verirdi. Tırnaklarını Cuma günleri keserdi. Tırnak kesmeye Şahadet Parmağından başlardı. Yatarken sağ tarafının üzerine yatardı. Yatmadan önce abdest alır abdestli olarak uyurdu. Yemek yemeye tuzla başlardı. Yemek sofrasında sirke bulundururdu. Ayakkabısını giymeden önce mutlaka ters çevirir giyerdi. (içerisinde akrep vb. zehirli hayvan olabilir) Fakirlere ‘uşur’ verirdi. Duş altıkdan sonra çıkarken ayaklarını yıkardı. Ezan okunurken dururdu. Abdest aldıktan sonra kıbleye döner ve su içerdi. Sakalını bir tutam uzatırdı Gözüne sürme çekerdi Namazda başı takke ile örtmek Namazda sol ayak üzerine oturmak sağa ayağı dikmek. Hapşırınca Elhanmdülillah, duyarsa Yerhamükellah derdi. Cenaze evine yemek gönderirdi. Kabir üzerine su dökerdi. Kabri balık sırtı yapardı. Cevizi peynirle (Şifadır) Üzümü ekmekle yerdi. Buğday ekmeğine arpa unu karıştırırdı. Yemekte güzel şeylerden bahsederdi. Biri seslendiğinde seslenene doğru bütün vücudu ile dönerdi. Yolda başı öne eğik yürürdü. Sabah ve ikindi namazından sonra istiğfar okurdu. Diş temizliği için misvak kullanırdı. İstişare ederdi. Mübah olan yerlere sağ ayakla girer sağ ayakla çıkardı.(Oda dükkan vs.) Günde iki öğün yemeye gayret ederdi. Cenaze namazından sonra ayakta dua ederdi. Namazda ruküya giderken sırtı dümdüz olurdu. Ölüm halinde olanlara su içirirdi. Güzel koku sürünürdü. Dini nikah kıymak Tesbih namazı kılardı. Aynaya bakınca dua etmek. Her işe besmele ile başlamak. Abdest alırken yüzüğü çevirmek. Davete icabet etmek. İki kişi veya daha fazlası bir yola çıktığında birisini aralarında yol lideri seçerler. Böylece yolda istişare ederken kararsız kalmazlar. Son sözü birisi söyler. Doymadan kalkmak. Pazarlık yapmak. Temiz giyinmek. 3 kez sarılmak. Sahur yapmak. Hasta iken hamd etmek. İlk verilen sözü tutmak. Cuma günü gusül abdesti almak Yerde yemek yemek Her cuma sadaka vermek Kıyafet katlamak Allahın selamını vermek ve almak Gusülden sonra iki rekat namaz kılmak Lütfen dualarınızı eksik etmeyin

  1. Seymen Bey
   Seymen Bey
   2 ay əvvəl

   Knk gercekden bisey diyimmi inş ALLAH C.c günahlarını affeder hem bu sünettlerin hepsini hiç üşenmeden yazdığın için ve bu mesaj sayesinde bir çok kişinin öğrenmesini sağladığın için ve en önemliside müslüman olduğun için rabbim tüm günahlarını affeder inş amin

 13. Useyin Ramiz
  Useyin Ramiz
  2 ay əvvəl

  Allah sende razi olsun abi

 14. HARIBO ML
  HARIBO ML
  2 ay əvvəl

  Resulun helal haram koyma yetkisi yok bianlayin artik... yalana dolana inanirsaniz hesabindan sorumlusunuz..

  1. Osmanli Payitaht
   Osmanli Payitaht
   2 ay əvvəl

   Halil ibrahim aydin Bir konuda eger bilgin yoksa susmayida ögren tamam mi Bilmedigin konular hakinda ise bos bos yorum yapma

 15. Şakir çakır
  Şakir çakır
  2 ay əvvəl

  🇹🇷👍

 16. Ihsan Aslan4a
  Ihsan Aslan4a
  2 ay əvvəl

  Abi çok iyi video rabbimiz herkesi şeytandan korusun inşallah AMIN

 17. Nejla571
  Nejla571
  2 ay əvvəl

  Ehli Sünnet dairesinde yerli yerince yaptığın bu videolardan ötürü seni tebrik ediyor muvaffakiyetler diliyorum kardeşim

 18. Aytac Yener
  Aytac Yener
  2 ay əvvəl

  💖❤️👼🌹💕

 19. Semra Turan
  Semra Turan
  2 ay əvvəl

  AMiN Allahım

 20. Ferhat Arik
  Ferhat Arik
  2 ay əvvəl

  Kardesim peygamberimiz neden haram kilmis kendisi aciklamamismi siz niye kafaniza gore salliyorsunuz sundan dolayidir bundan dolayidir diye

  1. Osmanli Payitaht
   Osmanli Payitaht
   2 ay əvvəl

   Bildigi varki yasaklamis Bizde Peygamber Efendimiz Hz Mihammed s.a.v uyucaz anladin mi

 21. Mesme Allahverdiyeva
  Mesme Allahverdiyeva
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun bizə dəyərli məlumatlar verirsiz

 22. ALTIN YUMRUK
  ALTIN YUMRUK
  2 ay əvvəl

  Size saçma gelse de peygamberimizin sözünü dinleyin bir bildiği vardır Amin!

 23. Kuran Sesli Dinle
  Kuran Sesli Dinle
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun.

 24. ๛MY๛ JoKeRツ
  ๛MY๛ JoKeRツ
  2 ay əvvəl

  ALLAH razı olsun vaxdini ayirib bele videolar çekirsən biz də faydalanırıx

 25. Harun Şahin
  Harun Şahin
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun.Güzel açıkladın.Yüce Rabbimiz biz müslümanları kendine hakiki kul peygamberimize hakiki ümmet eylesin.Amiin.

 26. Lyo
  Lyo
  2 ay əvvəl

  Abi Bişey Sorcam Benim İsmim Efra Bi Sorun Varmı Pek Konulmuyo Galiba Adaş Bulamadım Hiç

 27. Adil Quliyev
  Adil Quliyev
  2 ay əvvəl

  Allah ilminize berek versin

 28. Burak Toprak
  Burak Toprak
  2 ay əvvəl

  ❤️

 29. Beşikten Mezara Davam İSLAM
  Beşikten Mezara Davam İSLAM
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun. Emeğine sağlık kardeşim. Benim bu konuda bir hatıram vardı , onu anlatmak isterim. Bir gün biz okulda kimya dersindeyken, kimya hocasının elindeki altın yüzüğü farkeden arkadaşım hocaya sordu "Hocam altın yüzük takmak haram değil mi " diye , hocamız cevaben" Bana bunun bilime göre mantıklı bir açıklamasını yap dedi. Tabi arkadaşımda cevabını bilemediğinden sustu . O gün bu gündür bu konuyu araştıracağım diyorum fakat bir türlü nasip olmuyordu. Sonunda senin videondan aldım cevabını. Tekrardan Allah razı olsun.🙂🙂🙂 Bu arada öğretmenimiz erkekti hani . Yanlış anlaşılma olmasın .SELAMETLE , HOŞÇAKALIN.🙂🙂🙂

 30. Sait Kara
  Sait Kara
  2 ay əvvəl

  Emeğinize sağlık ALLAH razı olsun

 31. Esma Gülden Şen
  Esma Gülden Şen
  2 ay əvvəl

  Allah Razı olsun abi 👍🏻

 32. Ramazan Gümüş
  Ramazan Gümüş
  2 ay əvvəl

  Allah'ım sen tüm müminleri şeytanın şerrinden koru.

 33. Mahmut SUNAR
  Mahmut SUNAR
  2 ay əvvəl

  Emeğinize sağlık takipteyiz

 34. Eliyev Islam
  Eliyev Islam
  2 ay əvvəl

  Amin 💓🤲🤲🤲❤❤🇹🇷🇦🇿

 35. ŞAKİR EŞKİN
  ŞAKİR EŞKİN
  2 ay əvvəl

  😪❤

 36. İDIL HADIYE
  İDIL HADIYE
  2 ay əvvəl

  Videolarınız çok güzel severek izliyorum

 37. Kuranı Kerim Sureleri
  Kuranı Kerim Sureleri
  2 ay əvvəl

  Emegine sağlık kardesim Allah razı olsun. Selamun aleykum. Kuranı kerim okumak isterseniz sayfama göz atabilirsiniz. Selametle💐🌺

 38. Çılgın Oyuncu Gölge06
  Çılgın Oyuncu Gölge06
  2 ay əvvəl

  İlk yorum Yine benim olsun ok

 39. Eli Eliyevdi
  Eli Eliyevdi
  2 ay əvvəl

  Ilk