Cennette Neden Uyku Yok? Tesettür/Kıyafet Olacak mı? Tuvalet Var mı? Cennet Nasıl Bir Yer?

452 Baxış 46K

Cennette Neden uyku yok? Tuvalet varmı? Elbise/tesettür varmı?
Arkadaşlar Selamun Aleykum! Bu videomda cennette uykunun niçin olmadığını, tuvalet ihtiyacımızı nasıl karşılayacağımızı ve kıyafetlerimizin nasıl olacağı veya kadınlar için tesettürün olup olmayacağı hususunu sizlere paylaşmak istiyorum.
Öncelikle uyku insanın acizliklerinden bir tanesidir. Tüm insanlar uykuya ihtiyaç duyacak şekilde yaratılmışlardır ve ne kadar isteseler de buna karşı direnemezler. Dahası vücut uykusuz kaldığında hastalıklara karşı direnci düşer, yorgun bir görünüm de beraberinde gelir. Öte yandan uykuya harcanan vakit de azımsanamayacak kadar uzundur. İnsan, yaklaşık olarak ömrünün üçte birini uykuda geçirir. Bu aynı zamanda kısa olan ömrünün çok büyük bir bölümünü dünyada bir nevi ölü gibi geçirdiği anlamına gelir.
Kuran'ı Kerim'de de uyku ile ilgili şöyle buyrulmuştur:
"Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanın ruhunu tutar, diğerlerini de belli bir süreye (eceline) kadar salıverir..." (Zümer, 42)
Bu ayet de uykunun insan için bir nevi ölüm olduğu ifade edilmiştir. Fakat cennette uyku, yorgunluk gibi acizlikler yoktur. Allah: "Onlara orada hiçbir yorgunluk dokunmaz..." (Hicr Suresi, 48) ayetiyle bu gerçeği kullarına bildirmiştir.
Bir hadiste ise cennette uykunun olmadığı şöyle açıklanmıştır:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e: "Cennet ehli uyur mu?" diye sordular. Şöyle buyurdu: "Uyku, ölümün kardeşidir. Cennet ehli uyumazlar." [Büyük Hadis Külliyatı-5, s.414/10125]
Orada zamanı en güzel şekilde nasıl geçirebilirsek öyle geçirmeye çalışacağız. Hiçbir güzelliği kaçırmadan. Çünkü her şey muazzam güzellikte yaratılmıştır. Oraya gidenler elbette en güzel şekilde ağırlanacaktır. Hiçbir ihtiyaç duymadan nimetlerin tadına varacaklardır. O güzel âlemi yakından gördüğümüzde belki gözümüzü dahi kırpamayacağız.
Cennette Gece de yok!
Gece, dünya hayatında insanlar için bir dinlenme vakti olarak yaratılmıştır. Cennette uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç olmadığından dolayı, gecenin karanlığına da ihtiyaç olmayacaktır. Cennette gecenin olmadığı hadisi şerifte şöyle bildirilmiştir: “Cennette gece yoktur. O, ışık ve nurdan ibarettir...” [Ramuz el-Ehadis-2, s. 366/4]
Cennette Tuvalet de yok!
Cennet nimetlerinden birisi de orada "tuvalete gitme" gibi bir ihtiyacın mevcut olmadığıdır.( Müslim, Cennet: 15) Cennette yenip içilen şeylerin artıkları olmadığından Hz. Âdem ve Hz.Havva, cennette büyük ve küçük abdest yapmıyorlardı.
Avret mahalleri elbise veya bir nurla kendilerinden gizlenmişti.( Tefsîr-i Kebir , 14:49) Yasak ağacın meyvelerinden yemeleri, avret yerlerinin açılmasına, küçük ve büyük abdest gibi eza verecek şeylere sebep olacağı için, Cenab-ı Hak o ağaçtan yemelerini men etmişti.( Hülasatül-Beyan ,2:4748.) Nitekim, yasak ağacın meyvelerini yedikleri anda, daha önce hiç görmedikleri avret yerleri açılıverdi. O yerlerin açılması uygun olmadığı için, yaprakla örtünmeye başladılar.(A'raf, 7/22)
Cennette Elbise/Kıyafet Olacak mı?
Cennette güzellik ve cazibe veren fıtrî bir kıyafet bulunacaktır. Bu kıyafetinin güzelliği ve albenisi sahibinin zevkine göre değişecektir. Cennette giyeceğimiz elbisenin, başta nefsimiz ve gözümüz olmak üzere bütün duygularımızın hoşlanacağı cinsten olacağıdır. Cennette cennet cinsinden, cehennemde de cehennem cinsinden kıyafetler bulunacağına işaret eden âyetler ve rivayetler de vardır. Bunlar dünyadaki elbiseler gibi değildirler. Fıtrî, canlı ve şuurlu elbiselerdirler. Cennet elbiseleri cennet ehline zevk ve onur verecek, cehennem elbiseleri de cehennem ehline azap ve ıztırap verecektir.
Rabbim bizleri cennetiyle ve cemaliyle müşerref eylesin. Amin

Şərh

 1. AZERBAYCAN AZERBAYCAN
  AZERBAYCAN AZERBAYCAN
  7 saat əvvəl

  ALLAH herkesi cennetine nasib etsin AMIN❤

 2. Fatma Ünlü
  Fatma Ünlü
  Gün əvvəl

  Allah razı olsun

 3. Mehmet Kaya
  Mehmet Kaya
  2 gün əvvəl

  Yamansın

 4. Murathan Han
  Murathan Han
  2 gün əvvəl

  Çok güzel bilgiler

 5. Dünyadan bıkmış
  Dünyadan bıkmış
  2 gün əvvəl

  Dunydan kazancın varsa hayalin bitmezz ama hep kaybediyorsun dine sövmeye başlarsın

 6. Elvin Agayev
  Elvin Agayev
  2 gün əvvəl

  Beyendim Allah razi olsun ecrinizi daim etsin kardesim. emeginize ureginize salik.

 7. sahan uluc
  sahan uluc
  3 gün əvvəl

  KURAN - I KERİM 'de Cennette uyku yoktur diye bir ayet yoktur. Kimse gitmediğine göre Eğer amelimiz iyi ise Cennete girebilirsek göreceğiz. Bazıları kendini çok bilen biri gibi görüp KURANI KERİM hakkında yorum yapıyor. Çok yanlış. Ukalalık yapıyorlar. CENABI ALLAH bizlere KURANI KERİMİ AÇIK AÇIK ANLAYABİLECEĞİMİZ ŞEKİLDE GÖNDERMİŞTİR. Fetva vermek PEYGAMBERİMİZİN ahirete intikalinden 200 sene sonra krallar döneminde çıkmıştır.(Amaç din baskısı yada dindar görünerek halkı kontrol edip sömürmek için) KURANI KERİMİ eleştirmek veya üzerinden yorum yapmak CENABI ALLAH'A hakarettir. CENABI ALLAH 'ın hiçbir kula ihtiyacı yoktur. Bizlere gönderdiği kitabı da kullarına açıklayacak kişilere ihtiyacı yoktur. Eğer bu güne kadar her kafadan bir yorum yada hadisler çıkmasaydı, bugün İslamiyet Resulümüzün zamanı gibi şaibesiz bir Müslümanlık olurdu. KURANI KERİM'DEN başka, kişilerin yorumları ile ibadet edenler CENABI ALLAH 'A şirk koşmaktadırlar. Resulumüz sağlığında resminin yapılmasını (İsa peygamber gibi put yapılmasın diye) ve sağlığında söylediği kelimelerin yazılmasını yasaklamıştır. Çünkü CENABI ALLAH' tan başka kimse KURANI KERİM'e kimse ekleme yapamaz, yorumda yapamaz.

 8. Aksin allahverdiyev
  Aksin allahverdiyev
  3 gün əvvəl

  Səlamu aleykum və rəhmətullah və bərəkətuhu Amin Acməin

 9. Mustafa Binici
  Mustafa Binici
  3 gün əvvəl

  A.s

 10. İLKNUR BASIÇ
  İLKNUR BASIÇ
  3 gün əvvəl

  İnşallah bütün muslümanlar cennete girer 🤲🤲🌹

 11. Ömer Gürgen
  Ömer Gürgen
  3 gün əvvəl

  Çok faydalı bir Video bence..😍 Sizin sayenizde çok bilgi sahibi oldum👧

 12. ilahe Qasimli
  ilahe Qasimli
  4 gün əvvəl

  Azerbaycandan salamlar cok guzel 💚👍

 13. Orhan Işık
  Orhan Işık
  4 gün əvvəl

  Allahım sen herkeze cennet duygusunu tadır sen bağışlayan ve afedensindir, amin.

 14. Enes Tatlı
  Enes Tatlı
  4 gün əvvəl

  En güzel cennet yolu inşallah Allah herkese nasip etsin

 15. Gun Sultanova
  Gun Sultanova
  4 gün əvvəl

  Amin🙌😔

 16. Medine TV 21
  Medine TV 21
  5 gün əvvəl

  Aleyküm Selam

 17. kevin levin
  kevin levin
  5 gün əvvəl

  BANA BİLGİ VERDİĞİN İÇİN TEŞŞEKÜRLER ABİ

 18. ömer Börüteçene
  ömer Börüteçene
  6 gün əvvəl

  Amin 🤲

 19. Mahmut SUNAR
  Mahmut SUNAR
  6 gün əvvəl

  Emeğinize sağlık güzel paylaşım takipteyiz

 20. zaza çeliktepe
  zaza çeliktepe
  6 gün əvvəl

  Ve as

 21. azərbaycan
  azərbaycan
  6 gün əvvəl

  Allah insanları pis yaratmamışdı insan özü pis olur

 22. Emine Budak
  Emine Budak
  6 gün əvvəl

  amin inşallah 🌹

 23. Nihat Yaman
  Nihat Yaman
  6 gün əvvəl

  Kıyafet vardır. Uyku da vardır çünkü cennette kuş tüyünden yataklar olduğu belirtilmiştir.

 24. Hamza Balıkçı
  Hamza Balıkçı
  7 gün əvvəl

  İyiki müslüman ım ya rab beni İslam üzerine öldür

 25. Gülşen Koç
  Gülşen Koç
  7 gün əvvəl

  Yapıcak yorum bulamadım

 26. •Elif
  •Elif
  7 gün əvvəl

  Allah sizden razı olsun 🌹🤍

 27. Karakurt OguzMehmet
  Karakurt OguzMehmet
  8 gün əvvəl

  Aleyküm selâm kardesim Allah razı olsun Amin 🕋☝️🤲♥️🇹🇷🇦🇿🇵🇰♥️

 28. BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  8 gün əvvəl

  Senin rahat uyuman için ruhun bedeninden alınır çünkü ruh Can değil senin hafizandaki bilgileri derleyip toplayan insanın kullanımına sunan Varlıktır algılama kavrama düşünme hayel kurma yeteneği oluşturan varlıktır eğer gece uykunda ruhun alınması olmasa ruh senin hafizani devamlı kurdaliyacak devamlı düşünce hayel içinde olacak uyuyamacaktin ruh sen uyanana kadar başında bekletilir ruhun bedenden alındığında zihnin boş ve düşünemez hale gelir bu süreç içerisinde melekler senin hafizana türlü türlü görüntüler yükler uyanma anına yakın ruhun bedene iade edilir bu anliktir hafizana ulaşan ruh o görüntüleri sen yaşamıssin gibi sana iletir rüyalar meleklerin hafizana yerleştirdiği görüntülerdir sen rüyada gezen yada bir yerlere giden insan değilsin hz İbrahim rüyasında oğlu İsmail kurban etti uyanınca bunun yüce Allah'ın bir emri olduğunu anladı sonra gerçek kurban edecekken yüce Allah ona seslendi sen rüyanın gereğini yerine getirdin diyerek ona İsmail'i bağışladı kurban etmesi için ona koç gönderdi yüce Allah'ın şanı ve kudreti sonsuzdur rüyalar yüce Allah'ın katındadır onun içinde barındırdığı sırları anlamak için ve gerçekliğini bilmek için yüce Allah'ın veli ve dost kullarından olmak gerek her insan rüya görür ama onun içinde barındırdığı sırları her insan anlayamaz

 29. BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  8 gün əvvəl

  Senin bu anlattıklarını 2009 dan beri anlatıyorum

 30. BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  BEKLENEN İNSAN YOSUA YUASA ONDOKUZ.HÜSEYİN
  8 gün əvvəl

  Kimsin arkadaşım sen ayeti düzgün oku değil ruhtur alınan ayrıca uykuda senin canın alınsa nefes alamaz hareket edemezsin alınan ruhtur dur sana birazdan siz ve sizin gibilerin anlamaktan aciz kalıp alim geçinen insanların kuranı anlamaktan nasıl aciz kaldığını anlatacağım

 31. Özden Bahar
  Özden Bahar
  8 gün əvvəl

  Aleyküm selam amin 🌸 seni çok seviyoruz abi böyle anlamlı videolar atiyosun Allah razı olsun 💐

 32. Sabiha Demirtaş
  Sabiha Demirtaş
  8 gün əvvəl

  Amin Allah razı olsun sizden rabim sizin le beraber olsun inşallah aminn 🌹 🌹 🌹 🌹

 33. Ali Afsar
  Ali Afsar
  8 gün əvvəl

  Allahu teala senden razi olsun kardesim

 34. Babək Abbaslı 16 a gmail com
  Babək Abbaslı 16 a gmail com
  8 gün əvvəl

  Allahım mənə və yaxınlarıma doğmalarıma cənnət həyatı Qismət elə

 35. MEHMET VE FATİH OYUNDA
  MEHMET VE FATİH OYUNDA
  8 gün əvvəl

  RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN 🤲🏻🤲🏻🤲🏻

 36. Azeri Mapper
  Azeri Mapper
  8 gün əvvəl

  Bana herşey ile gelin. Fakat kul hakkıyla gelmeyin.

 37. Yusuf Ataş
  Yusuf Ataş
  8 gün əvvəl

  Aleyküm selam

 38. Yasemin KOÇ
  Yasemin KOÇ
  8 gün əvvəl

  Gerçekten topluma ve müslümanlara çok yararı olan videolar atıyorsunuz.🕋🕌

 39. Emre Öztürk
  Emre Öztürk
  8 gün əvvəl

  Teşekkür ederim. Bu kanalı çok seviyorum

 40. Fatma FURA
  Fatma FURA
  9 gün əvvəl

  Çok şükür

 41. Nuray Zlatanova
  Nuray Zlatanova
  9 gün əvvəl

  Ne arkadaslara ne sevgiler nede baska. Allah kadar gercek ve güzelll digldir o Asktir. Hic bitmeyen ve bize brakmayan iyki varsin allahim ❤️sen oglmasan biz insanllara cok kütü oglurduk ❤️

 42. hhasy Muğla
  hhasy Muğla
  9 gün əvvəl

  Amın

 43. Melih Köseoğlu
  Melih Köseoğlu
  9 gün əvvəl

  İnşallah bütün insanlar cennetle mükafatlandırılır amin

 44. Mehmet Ülgen
  Mehmet Ülgen
  9 gün əvvəl

  Ve Aleykümselam

 45. Tebrik Selam
  Tebrik Selam
  9 gün əvvəl

  Harika

 46. Yahya Adem
  Yahya Adem
  9 gün əvvəl

  AMİN

 47. Xeyyamin Ilyasli
  Xeyyamin Ilyasli
  9 gün əvvəl

  Cokguzel anlatyorsun abi Allah seni cennet ehli karar versin InsAllah Amin Alemlerin Rabbi olan Allaha hamd olsun peygemberlere ailelerine ve eshabina salam ve salat olsun Allaha emanet olun guzel insan

 48. Sevim Çetin
  Sevim Çetin
  9 gün əvvəl

  En güzel kanal yapan sensin

 49. Aykut Günel
  Aykut Günel
  9 gün əvvəl

  Cuma Gününün Fazileti: NOT:(Cuma gecesi, Perşembe akşam Namazında başlar, Cuma akşam Namazına kadar sürer) Yüce Allah şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırılınca Allah'ı anmaya (namaza) koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca yeryüzüne yayılın da Allah'ın lutfunu arayın ve Allah'ı çok çok anın ki felah bulasınız" (el-Cum'a 62/9-10). Ebu Hureyre r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v.: ‘İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür! Adem o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir’ buyurdu.” İbnu’l-Munzir el-Evsad 1714, Müslim 854/1717, Ebu Davud 1046, Tirmizi 491, İbni Hibban 2772, Malik 1/108, 109, Begavi 1050, Abdurrezzak 5583, Ahmed 10307, Albânî İrva 3/227 Ebû Hüreyre’den r.a. rivayet edildiğine göre Resûlullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur. ” (Müslim, Tahâret 16) Ebû Hüreyre r.a.şöyle dedi: Resulullah s.a.v.: “Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir Müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah’tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir. ” Resulullah s.a.v. o zamanın pek kısa olduğunu eliyle gösterdi. (Buhârî, Cuma 37, Talâk 24, Daavât 61; Müslim, Müsâfirîn 166, 167, Cuma 13-15) Ebû Bürde İbni Ebû Mûsâ el-Eşarî r.a. şöyle dedi: Bir gün Abdullah İbni Ömer r.a. bana: - Cuma günü duaların kabul edildiği zaman hakkında babanın Resûlullah s.a.v. bir hadis rivayet ettiğini duydun mu? diye sordu. Ben de: - Evet, duydum. Babam, Resûlullah’ı s.a.v. şöyle buyururken işittiğini söyledi: “O vakit, imamın minbere oturduğu andan namazın kılındığı zamana kadar olan süre içindedir. ” (Müslim, Cuma, 16) Resulullah s.a.v.buyurmuş: "Cuma gecesi Kehf suresini okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki cuma arasında işlediği (küçük) günahlar da affolur." (bk. et-Terğıbü ve't-Terhib, Kitabu'l-Cuma, 1/512-513) buyurmaktadır. Cenâb-ı Hak şöyle buyurur: “Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler, siz de O’na salevât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin!” (el-Ahzâb, 56) Evs İbni Evs’ten r.a. şöyle dedi: Resulullah s.a.v : “Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salât ü selâm getiriniz; zira sizin salât ü selâmlarınız bana sunulur. ” (Ebû Dâvûd, Salât 201, Vitir 26) Bir gün Rasûlullah s.a.v. “-Cuma günü bana çok salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür.O gün bir kişi bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder.” buyurdular. Ben: “-Vefâtınızdan sonra da mı?” diye sordum. Efendimiz s.a.v.: “Evet, vefâtımdan sonra da! Allah Teâlâ peygamberlerin vücutlarını yemeyi yeryüzüne haram kılmıştır. Allâh’ın Nebîsi hayattadır ve dâimâ rızıklandırılır.” buyurdular. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Bkz. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitir 26) Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır. (Hindiyye) Hazret-i Ebû Bekir Sıddîk r.a. şöyle buyurur: “Hazret-i Peygamber s.a.v.:(ihlâsla) salevât getirmek; günahları, suyun ateşi söndürmesinden daha çabuk yok eder. Ona (muhabbetle) selâm göndermek, pek çok köle âzâd etmekten daha fazîletlidir. Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i sevmek ise canların özünden ve Allah yolunda kılıç vurmaktan daha üstündür.” (Hatîb el-Bağdâdî, Târihu Bağdâd, Beyrut 1422, VIII, 39) Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: (Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur.) [Ramuz] Rasûlûllah (s.a.v. ) şöyle buyurur: "Beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez: 1- Receb`in ilk cuma gecesi (Regâib gecesi) 2- Şabanın onbeşinci gecesi (Beraat gecesi) 3- Cuma gecesi 4- Ramazan bayramı gecesi 5- Kurban bayramı gecesi ". Kadir gecesi: Ramazan ayının 27. gecesidir. Fakat başka gecelerde olduğu da rivayet edilmiştir. (Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır.) [Deylemi] (Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve her adımı için sevap verilir.) [Riyadun-nasıhin] (358) Ebu Hureyre r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v. Cuma gününü anlattı ve: (2) Cuma Günü Müslümanlar İçin Özel Bir Gündür! (359) Ebu Hureyre, Ribiyyibni Hıraş ve Huzeyfe r.a. şöyle dediler: “Rasûlullah s.a.v. buyurdu: ‘Allah-u Teâlâ bizden önceki kimselere Cuma gününü kaybettirdi. Dolayısıyla Yahudilerin özel günü Cumartesi, Hristiyanların özel günü Pazar oldu. Derken bizi dünyaya getirdi ve Cuma gününü Allah bize hidayet etti, gösterdi. Böylece Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini ibadet günü kılmış oldu. İşte bunun gibi kıyamet gününde de onlar bize ittiba edecektir. Biz dünya ehlinin sonuncularıyız, kıyamet gününde ise herkesten önce lehine hüküm verilenlerin ilkleri biz olacağız’ buyurdu.” Müslim 856/22, Nesei 1367, İbni Mace 1083, Albânî Cami 1017 (360) Abdullah ibni Abbas r.a. şöyle dedi: “Rasûlullah s.a.v.: ‘Şüphesiz ki bugün bayramdır! Allah bu günü Müslümanlar için bayram yapmıştır! Cuma’ya gelen kimseler yıkansın! Eğer güzel kokusu varsa ondan sürünsün! Misvaka ise, iltizam gösteriniz!’ buyurdu.” İbni Mace 1098, Tabarani Mucemu’s-Sağir 1/1291/269 (4) Cuma Günahların Bağışlanmasına Vesiledir (361) Ebu Hureyre r.a. şöyle dedi Rasulullah s.a.v.: ‘Büyük günahları işlemedikçe beş vakit namaz ve Cuma, öbür Cuma’ya kadar aralarında işlenen günahlara kefarettir’ buyurdu.” Müslim 233/14, Ebu Avane 2/20, Tirmizi 214, İbni Mace 1086, İbni Huzeyme 314, İbni Hibban 1733, Tayalisi 2470, Beyhaki 2/467, Begavi 345, Ahmed 2/484 (5) Cuma Namazını Terketmenin Cezası! (362) Abdullah ibni Mesud r.a. şöyle dedi: “Nebi s.a.v. Cuma namazına gelmeyen kimseler için: ‘Yemin olsun ki; birisine emredeyim insanlara namaz kıldırsın, sonra Cuma namazına gelmeyen kimselerin evlerini kendileri orada iken yakıvereyim istedim’ buyurdu.” Müslim 652/254, Ahmed 3743, 3816, 4007, 4295, 4398, Albânî Cami 5142 (363) Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre r.a.şöyle dediler: “Rasulullah s.a.v. ’i şöyle derken işittik: ‘Bir takım insanlar Cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır!’ buyuruyordu.” Müslim 865/40, Nesei 3/88, İbni Hibban 2785, Begavi 1054, Ahmed 2132 (364) Ebi’l-Cağd ed-Damuri r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v. : ‘Kim, küçümseyerek üç Cumayı peş peşe terkederse, Allah onun kalbini mühürler!’ buyurdu.” Ebu Davud 1052, Nesei 1368, Tirmizi 500, İbni Mace 1125 (6) Cuma Namazının Vakti (365) Sehl bin Sa’d r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v. ’in zamanında biz Cuma namazını kılmadan ne kaylule yapardık ne de yemek yerdik.” Müslim 859/30, Buhari 899 (7) Cuma Namazının Vacip Olmadığı Kimseler (367) Tarık bin Şihab r.a. şöyle dedi: “Nebi s.a.v : ‘Cuma namazı haktır ve her Müslümana cemaatle onu eda etmesi farzdır! Dört kişi müstesnadır: 1) Köle veya 2) Kadın veya 3) Çocuk veya 4) Hastadır’ buyurmuştur.” Ebu Davud 1067, Darekutni 2/3, Hâkim 1/288, Beyhaki 3/183, Albânî İrva 592 (8) Cuma Günü İçin Gusül Abdestinin Vucubiyeti! (369) Ebu Said el-Hudri r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v. : ‘Cuma günü gusletmek, buluğ çağına gelen herkese vacibtir!’ buyurmuştur.” Buhari 895, Müslim 846/5, Ebu Davud 341, Nesei 3/93, Darimi 1/361, İbni Mace 1089, Malik 1/122/4, İbni Huzeyme 1742, Begavi 331, Beyhaki 1/294, Ahmed 3/60, Albânî İrva 143 (370) Abdullah ibni Ömer r.a. şöyle dedi: “Rasulullah s.a.v.: ‘Herhangi biriniz Cumaya gideceği vakit gusül etsin!’ buyurdu.” Buhari 851, Müslim 844/1, Nesei 1375, Malik 1/102/5, Begavi 332, Albânî Cami 458 Ebu Hureyre r.a.şöyle dedi: “Rasûlullah s.a.v.: ‘Her yedi günde bir gün gusül edip başını ve bütün vücudunu yıkamak, Cuma’ya giden her Müslüman üzerine Allah’ın bir hakkıdır!’ buyurdu.” Müslim 849/9, Buhari 865, Abdurrezzak 5298, İbni Huzeyme 1761, Begavi 337 Ebu Hureyre r.a. şöyle dedi: “Nebi s.a.v. : ‘Cuma günü mescidin kapılarından her kapının önünde melekler ilk gelenleri yazarlar. İmam minbere çıkıp oturunca, yazdıkları sayfaları dürer ve hutbeyi dinlerler. İlk gelen deve kurban eden kimse gibidir. Bundan sonra gelen, sığır kurban eden gibidir’ buyurdu. Ebu Hureyre r.a. şöyle dedi: Rasulullah s.a.v., tavuk ve yumurtaya varana kadar zikretti.” Buhari 890, Müslim 850/25 H.z. Osmanın sözleri : "Cuma günü imam hutbeye çıkınca su­sun ve hutbeyi dinleyin! Susan kimse dinlemese de, dinleyen kadar sevap kazanır. Namaz için kâmet getirilince safları düzeltin, omuzla­rınız bir hizâya gelsin. Zira safların düzgün tutulması namazı tamamlayan bir unsurdur." Lütfen dualarınızı eksik etmeyin.

 50. Allah Bəndəsi
  Allah Bəndəsi
  9 gün əvvəl

  ALLAH'IM HAK EDENLERİ CENNETE KOYSUN🕋☝️

 51. ömer demir
  ömer demir
  9 gün əvvəl

  İnşallah imanla ölür ve cennete gideriz🤲

 52. Rabbine yönel
  Rabbine yönel
  10 gün əvvəl

 53. BERKAY OKUYUCU
  BERKAY OKUYUCU
  10 gün əvvəl

  Allahümme ecirna minennar. Allahümme eselükel cennete. 😥🌲🌹😥 😰🔥 🔥 🔥😰

 54. Erbay Oruncek
  Erbay Oruncek
  10 gün əvvəl

  Cennette tuvalet ihtiyacı var ama GERÇEK TUVALET İHTİYACİ DEGİLMİS COK GÜZEL MİSK VE AMBER KOKUSUYLA BUHARLAŞARAK GİDERİLİYORMUS ,AMA DISKI PİSLİK YOK SADECE BUHAR

  1. Erbay Oruncek
   Erbay Oruncek
   7 gün əvvəl

   @harun çobanoğlu ADAMİM TUVALET DEMİYORUM BEN YOK TABİ BUHARLAŞARAK GÜZEL BİR KOKUYLA GİDERİLİYOR ONU DİYORUM

  2. Erbay Oruncek
   Erbay Oruncek
   7 gün əvvəl

   @harun çobanoğlu ADAMİM TUVALET DEMİYORUM BEN YOK TABİ BUHARLAŞARAK GÜZEL BİR KOKUYLA GİDERİLİYOR ONU DİYORUM

  3. harun çobanoğlu
   harun çobanoğlu
   8 gün əvvəl

   kendin yasantına bak

  4. harun çobanoğlu
   harun çobanoğlu
   8 gün əvvəl

   cennet kusursuzdur cennet tuvalet yok terbiyesiz

 55. Aquil Pugb PG
  Aquil Pugb PG
  10 gün əvvəl

  Allah bize cenneti nasip etsin

 56. Evliyâ Şehrî
  Evliyâ Şehrî
  10 gün əvvəl

  Ağzına sağlık

 57. Aliyeff
  Aliyeff
  10 gün əvvəl

  Çox gözəl

 58. Yıldız Savaşçı
  Yıldız Savaşçı
  10 gün əvvəl

  Yine mükemmel bir video ☪️☪️☪️☪️☪️

 59. Bakis Metin
  Bakis Metin
  10 gün əvvəl

  Abi videolar bir efsane en merak ettiğim konu buydu sağol video için.ALLAH bütün müminleri cennetine koysun

 60. muhammet kemah
  muhammet kemah
  10 gün əvvəl

  Ellerine sağlık

 61. UMUT BARANK
  UMUT BARANK
  10 gün əvvəl

  Ya biz cennete gitmeden kıyamet gelirse !?

  1. M Can Uyar
   M Can Uyar
   10 gün əvvəl

   Kardeşim zaten kıyametten sonra herkes cennete veya cehenneme gidecek

 62. Salih Yılmaz
  Salih Yılmaz
  10 gün əvvəl

  👍👍👍

 63. hiaxy
  hiaxy
  10 gün əvvəl

  0 disslike buda yakışır sana :)

 64. Nael Amir Göz
  Nael Amir Göz
  10 gün əvvəl

  Maşallah bir de öbür tarafı yani cehennemde neler olacak diye video yapsanız Allah razı olsun

 65. Berkcan BALLI
  Berkcan BALLI
  10 gün əvvəl

  Peki cennette çok yemen yiyince karnımız ağrıyomu

  1. peri'nin yıldız'ı
   peri'nin yıldız'ı
   9 gün əvvəl

   Bu nasıl bir soru🤦‍♀️

  2. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   Cennette olumsuz hiçbirşey olmayacak

 66. parsleycoban
  parsleycoban
  10 gün əvvəl

  Abi cennete herkesin kendi bahcesi evi ayri mi olcak herkese ev veerilckmi

  1. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   Her müslümana en az 2 dünya büyüklüğü yer verilecek

 67. MUSTAFA KUM 10
  MUSTAFA KUM 10
  10 gün əvvəl

  çok güzeldi Allah razı olsun.

 68. Onder Ozay
  Onder Ozay
  10 gün əvvəl

  ALLAH razı olsun. Herzamanki gibi kısa ve bilgilendirici.

 69. ben feyzaömür
  ben feyzaömür
  10 gün əvvəl

  Videolarını sürekli izliyorum daha sık paylaşım yaparsan sevinirim

 70. tarzımız
  tarzımız
  10 gün əvvəl

  Amin

 71. Huzur İslamdaa
  Huzur İslamdaa
  10 gün əvvəl

  Allah razı olsun

 72. Berra Sözer
  Berra Sözer
  10 gün əvvəl

  Allah razı olsun abi yeni abone oldum sana ☺️

 73. asmin demir
  asmin demir
  10 gün əvvəl

  Allah herkdi cenettine koysun her bi beğeni amin olsun🖑🖑

 74. Kartal kayra
  Kartal kayra
  10 gün əvvəl

  Zaten ahirete kadar yatıcaksınız bu yetmez mi? Güzel video👏👏

 75. Kral 72
  Kral 72
  10 gün əvvəl

  insAllah rizayi ilahi kazanip, sonra bu nimetten gonul rahatligiyla keyfini cikaririzz..Ummete sabrrr.....

 76. Humbet Ovciyev
  Humbet Ovciyev
  10 gün əvvəl

  Allah hepimizi cennet ehli yapsın Amin🤲

  1. Zozo omer
   Zozo omer
   10 gün əvvəl

   Amin

  2. Amine Göksun
   Amine Göksun
   10 gün əvvəl

   @Raci Səlimli amin🤲🤲🤲🥺🥺

  3. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Amin!

  4. Amine Göksun
   Amine Göksun
   10 gün əvvəl

   Amin🤲🤲🤲🤲

 77. EĞLENCENİN ADRESİ
  EĞLENCENİN ADRESİ
  10 gün əvvəl

  Abi gusul abdestini erkekler alirmi

  1. EĞLENCENİN ADRESİ
   EĞLENCENİN ADRESİ
   10 gün əvvəl

   Hani 6 sorumuydu bilmiyom ama gecermiyiz

  2. EĞLENCENİN ADRESİ
   EĞLENCENİN ADRESİ
   10 gün əvvəl

   @Ne Varsa abi normal banyoda alsak sirat koprusundeki hani 7 soru varya ondan gecermiyiz

  3. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   Tabiki. Gusül abdesti Videomuzu izleyebilirsiniz

 78. Serhat Bilen
  Serhat Bilen
  10 gün əvvəl

  Allah razı olsun abi, sayende namaza başladım🙂

  1. Not Alone :/
   Not Alone :/
   8 gün əvvəl

   Serhat Bilen senden de kardeşim ❤️

  2. Serhat Bilen
   Serhat Bilen
   9 gün əvvəl

   @Not Alone :/ teşekkür ederim, Allah senin gibi kardeşlerimizden razı olsun 🤲🤲

  3. Not Alone :/
   Not Alone :/
   9 gün əvvəl

   Bende başlamıştım ama bıraktım devam etmek içinde kendime zaman ayırıcam 😢

  4. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   Rabbim daim etsin kardeşim

  5. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   maşallah 🌹🌹

 79. Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
  Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
  10 gün əvvəl

  Bir saniye lütfen. Kuran'ı okudum ama ne yazık ki Kuran'ı dinleyen birini bulamıyorum, bu yüzden burada Kuran'ı dinleyen birini bulabilir miyim? Benim adım Yahya Taha. Kuran dinlemeyi seviyorsanız✔️💮🌺✅♥️♥️✅🌹🤩🎧😘🌷🥰☺️

 80. Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
  Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
  10 gün əvvəl

  Allah beni güzel bir sesle korusun ve ben Kur'an-ı Kerim'i şimdi Kuran'ı okurken öğrendim. Ama maalesef beni dinleyecek birini bulamıyorum, burada Kur'an-ı Kerim'i dinleyen birini bulabilir miyim? Kuran'ı duymak isterseniz benim adım Yahya Taha🤩🌹🌺♥️🤩🌺♥️☑️🎤🌹✔️🤩♥️🌺♥️🎧💮✅❤️

  1. Rojhat Atan
   Rojhat Atan
   9 gün əvvəl

   Ben isteriim hemde coooooooooooook

 81. ABDULBAKİ DUİSBURG
  ABDULBAKİ DUİSBURG
  10 gün əvvəl

  RABBİM CENNETİNE ALAN KULLARINDAN EYLESİN BİZLERİ👳🏽‍♂️🤲🏽☪️

 82. Laykx Prod
  Laykx Prod
  10 gün əvvəl

  en güzel kanalardan birtanesi sensin

  1. karabulut .4658,
   karabulut .4658,
   5 gün əvvəl

   Senin 400 bin abonen var bunun 197 bin sende önerilen kanallarında göster bence

  2. asmin demir
   asmin demir
   9 gün əvvəl

   Gönülden gönüle ilahiler ide takip edebilirsiniz onlarda cok güzel tabi bunlarda

  3. Serhat Bilen
   Serhat Bilen
   10 gün əvvəl

   🙂

  4. Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
   Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
   10 gün əvvəl

   Allah beni güzel bir sesle korusun ve ben Kur'an-ı Kerim'i şimdi Kuran'ı okurken öğrendim. Ama maalesef beni dinleyecek birini bulamıyorum, burada Kur'an-ı Kerim'i dinleyen birini bulabilir miyim? Kuran'ı duymak isterseniz benim adım Yahya Taha

 83. ALTIN YUMRUK
  ALTIN YUMRUK
  10 gün əvvəl

  Cennette kusur bulamazsınız cennet kusursuzdur. !!!

  1. Vartolu Sadetdin
   Vartolu Sadetdin
   7 gün əvvəl

   Kusursuz Olan Yalniz ALLAHdir

 84. Gereksiz Acıtasyon
  Gereksiz Acıtasyon
  10 gün əvvəl

  abi arkaplan müzigi nedir bana huzur veriyo şimdiden Allah razı olsun

  1. Gereksiz Acıtasyon
   Gereksiz Acıtasyon
   10 gün əvvəl

   @Ne Varsa EYWALLH

  2. Ne Varsa
   Ne Varsa
   10 gün əvvəl

   Elegy

 85. Adil Quliyev
  Adil Quliyev
  10 gün əvvəl

  *Azerbaycan'dan tüm müslüman kardeşlerime kucak dolusu selamlar👋*

  1. maraqlı paylaşımlar
   maraqlı paylaşımlar
   17 saat əvvəl

   aleykum salam

  2. Gular Safar
   Gular Safar
   2 gün əvvəl

   Aleyküm selam

  3. Yasemin KOÇ
   Yasemin KOÇ
   8 gün əvvəl

   Aleykum Selam.

  4. Sebnem Mahmudova
   Sebnem Mahmudova
   9 gün əvvəl

   ALEYKÜM SALAM

  5. Not Alone :/
   Not Alone :/
   9 gün əvvəl

   Aleyküm selam kardeşim

 86. FIRAT CAKAt
  FIRAT CAKAt
  10 gün əvvəl

  Allah bu videoyu izleyin izlemeyen her kuluna cennetti ve cemalini nasip etsin amin amin amin

  1. Sebnem Mahmudova
   Sebnem Mahmudova
   9 gün əvvəl

   🤲AMİN

  2. tarzımız
   tarzımız
   9 gün əvvəl

   Amin🤲

  3. Serhat Bilen
   Serhat Bilen
   10 gün əvvəl

   Amin🙂

  4. diriliş vs kuruluş
   diriliş vs kuruluş
   10 gün əvvəl

   AMİN AMİN İNŞALLAH

 87. Yunus Emre Açıkgöz
  Yunus Emre Açıkgöz
  10 gün əvvəl

  İbadetlerimizi yapalım. Allah'ın rızasını kazanalım. Cennete görüşelim. Kardeşlerim.

  1. dahası var
   dahası var
   4 gün əvvəl

   Amin inşallah, ne güzel laf öyle

  2. Songül Akyıldız
   Songül Akyıldız
   10 gün əvvəl

   İnşallah 🤲

  3. Brezly Back
   Brezly Back
   10 gün əvvəl

   Amin 🙏 kardeşim baş tacısın

  4. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Amin! İnşallah.

  5. ABDULBAKİ DUİSBURG
   ABDULBAKİ DUİSBURG
   10 gün əvvəl

   @Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim YAHYA KARDEŞİM ZAMANIYLA SENİDE İZLERLER İNŞEALLAH SENİN 3260 TAKİPÇİN VAR BUNA DA ŞÜKRETMELİSİN YOLUNA İHLASLI BİR ŞEKİLDE DEVAM ET İNŞEALLAH 👳🏽‍♂️🤲🏽📖☪️

 88. Kemal Kılıçaslan
  Kemal Kılıçaslan
  10 gün əvvəl

  Kardesim Allah senden razı olsun böyle güzel bilgiler gelmesini istiyorum

  1. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Aynen bende. En sevdiğim kanallardan biri.

 89. Esma Gülden Şen
  Esma Gülden Şen
  10 gün əvvəl

  "Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu Ekber ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" Bu duayı kim ne kadar okursa okuduğu âdeti kadar cennette ona bir köşk yapılır

  1. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Amin! Okudum. İnşallah güzel kardeşim.

  2. Esma Gülden Şen
   Esma Gülden Şen
   10 gün əvvəl

   @Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim Allah devamını arttırsın Dinlerim kardeşim merak etme 🙂

  3. Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
   Yahya taha_ Kur'an-ı Kerim
   10 gün əvvəl

   Bir saniye lütfen. Kuran'ı okudum ama ne yazık ki Kuran'ı dinleyen birini bulamıyorum, bu yüzden burada Kuran'ı dinleyen birini bulabilir miyim? Benim adım Yahya Taha. Kuran dinlemeyi seviyorsanız

 90. Beyin hisseder Kalp dūşünür
  Beyin hisseder Kalp dūşünür
  10 gün əvvəl

  Teşekkūrler..

 91. Pro Greax
  Pro Greax
  10 gün əvvəl

  bismillahirrahmanirrahim Allah tüm Müslümanları ve kendisini islam-ı şerife adamış kişileri cennetine koysun İnşallah.

  1. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Amin! 🤲🤲🤲.

  2. Emir Altun
   Emir Altun
   10 gün əvvəl

   Amin

  3. isimsiz kişi
   isimsiz kişi
   10 gün əvvəl

   Amin🤲

 92. Esma Gülden Şen
  Esma Gülden Şen
  10 gün əvvəl

  Size iki tane miras bırakıyorum. Onlara sarılır, bırakmazsanız kurtuluşa erersiniz. Onlar: Kuran ve benim sünnetimdir. Hz. Muhammed sav

 93. Serdal Basbug
  Serdal Basbug
  10 gün əvvəl

  Çok merak ediyordum şimdi öğrendim teşekkür ederim

 94. FIRAT CAKAt
  FIRAT CAKAt
  10 gün əvvəl

  Allah razı olsun bu faydalı video için

  1. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   İnşallah! Amin!

 95. elif özkan
  elif özkan
  10 gün əvvəl

  Yaa seni çok seviyorum abi eğitici güzel videolar çekiyorsun cennete tuvalet olmadığını biliyorumda ama cennete uyku olmadığını bilmiyordum cennete gece olmadıgınıda bilmiyorum

 96. Scoprion
  Scoprion
  10 gün əvvəl

  Azərbaycan dan selamlar 🥰😘

  1. Raci Səlimli
   Raci Səlimli
   10 gün əvvəl

   Selam.

  2. ilqar Ceferov
   ilqar Ceferov
   10 gün əvvəl

   Salam

 97. Esma Gülden Şen
  Esma Gülden Şen
  10 gün əvvəl

  Allah Razı olsun bilgiler için