Cehenneme İlk Girecek Olan 3 Müslüman Bakın Ne Günah İşledi?

2 338 Baxış 239K

Arkadaşlar Selamun Aleykum!
Bizler, Cehennem, yakmak, azap etmek… sözlerini duyunca acaba ne anlıyoruz hiç düşündük mü? Belki de bir ülkenin hapishanesine düşüp elektrikli cop ile işkence görmeyle benzer bir şey sanıyoruz?
Cennet, ırmaklar, Allah’ın rahmeti, Allah’ın cemalini görmek, Rasûlullah ile buluşmak… Bütün bunlar bize ne ifade ediyor? Köyümüzün çam ağaçlarının altındaki bahçemize mi benzetiyoruz yoksa?
Allah nimet vadediyor, bize rahmet edeceğini buyuruyor. Bunu tıpkı bir annenin çocuğunu okşayarak şefkat göstermesi gibi mi anlıyoruz?
Mahşer yerindeki uzun bekleyişten bahsettiğinde Rabbimiz, bu bekleyişi, beklemeye alışık olduğumuz şu veznede fatura ödemek için sırada dikilmelerimizle aynı mı sanıyoruz?
Kıyamet gününde sıcaktan ötürü terden sırılsıklam olup adeta boğulacağımızı söylüyor. Ağustos ayında da hava çok sıcak, deyip de yaz sıcakları mı sanıyoruz o sıcağı?
İşte böyle Allah’a ait işleri sıradanlaştırmamız başımıza gelen en büyük musibetlerdendir.
Şimdi anlatacağım hadisi şerifi biz müminler olarak fabrika ayarlarımızı hatırlatma hususunda adeta bir uyarıcı olarak kullanabilir ve bu hadis sayesinde kendimizi de derin bir muhasebeye çekebiliriz.
Efendimiz aleyhissalatu vesselamın vefatından sonra uzun yıllar yaşayan Ebu Hureyre radıyallahu anh, o senelerden birinde, mescitte oturuyorken uzaktan gelen biri yanına yanaşmış ve “senden rica ediyorum, bana dostundan bir söz naklet” demiş. Ebu Hureyre de “olur” dedikten sonra derin bir nefes çekmiş ve konuşamamış. Bunun üzerine adam ricasını tekrarlamış. Ebu Hureyre yine “olur” dedikten sonra yine konuşamamış.
O zat bu hadiseyi anlatırken Ebu Hureyre’den bir hadis yahut söz söyleyerek ona nasihat etmesini üçüncü defa rica ettiğini, uzaklardan gelen biri olduğunu söyledikten sonra Ebu Hureyre’nin bir “ah!” çekip yere yığıldığını naklediyor. Hemen o mübarek sahabiyi kaldırmış ve başını yasladıktan sonra ayılmasını beklemişler. Kendine geldikten sonra şöyle söylemiş:
Bir gün Resûlullah ve ben burada yalnızdık. Bana “Ebu Hureyre, sana bir şey anlatayım mı?” buyurdu, ben de onu şimdi size anlatacağım. Resûlullah aleyhisselam şöyle buyurdu:
Ebu Hureyre, Allah’ın cehennemi ilk tutuşturacağı üç kişi kimdir biliyor musun? Çok Kur’an ezberleyen, ömrü Kur’an okuyarak geçen bir adamı Allah huzuruna çağıracak ve ona, “Kulum, dünyadayken ben sana kitabım Kur’an’ı ezberleyecek ve gece-gündüz okuyacak imkân vermemiş miydim?” buyuracak. O kul, “vermiştin ya Rabbi” diye cevap verecek. Allah Teâlâ da “sen ne yaptın peki?” buyuracak. Adam, “okudum ya Rabbi, hafız oldum” deyince, Allah Teâlâ o kuluna “yalan söylüyorsun!” buyuracak ve orada hazır bulunan melekler de “yalan söylüyor ya Rabbi, okurdu ama sesi güzel densin, harçlık verilsin ve insanlar ‘maşallah’ desinler diye okurdu” diyecekler. O adamın boynu bükülecek.
Ve Allah Teâlâ, “nimetimin karşılığında bana değil insanlara gösteriş yaptın, şimdi o insanların bulunduğu yere git” diyerek onun cehenneme atılmasını emredecek. Cehennemi tutuşturacak ilk çıra bu kişi olacak. Demek ki cehenneme girecek ilk insan sadece gösteriş için okuyup âlim olan bir kişi olacak.
Ebu Hureyre devam ederek Allah Teâlâ’nın ikinci olarak huzuruna bir şehidi çağıracağını anlatıyor. ‘Allah yolunda ölmüş’ o kişiye de dünyadayken verdiği nimetler karşılığında ne yaptığını soracak. O kişi, “kanlarım üzerimde ya Rabbi, senin yolunda şehit oldum” diye cevap verince Allah ona da “yalan söylüyorsun, sen benim için şehit olmadın!” buyuracak ve orada bulunan melekler dahi “evet ya Rabbi, bu senin için şehit olmadı, oraya şu şu amaçlarla gitmişti, isabet aldı ve öldü” diyecekler. Allah Teâlâ, “benim için iş yapanlar şimdi cennette, senin gözüne girmeye çalıştıkların ise cehennemde, sen de oraya git” diyecek ve ‘şehit’ de cehenneme atılacak.
Üçüncü bir kul huzura çağrılacak ve Allah ona da “Dünyada birçok kimseye vermediğim kadar mal verdim mi sana?” buyuracak. Adam cevaben “verdin ya Rabbi” deyince Allah ona onca malla ne yaptığını soracak. Adam, “ya Rabbi, senin meleklerin de şahittir, bütün akrabalarıma sıla-i rahim yapar, ihtiyacı olanları gözetir, zekâtımı hiç eksik etmez, sadakalar verirdim” deyince, Allah ona da “yalan söylüyorsun, onları ben nimet verdim diye, rızamı kazanmak için yapmadın!” buyuracak, İnsanların gözüne girmek, forslu olmak için yaptığı işlerden dolayı onun cehenneme atılmasını emir buyuracak. Sonra Rasulullah sav dizlerine vurarak şöyle buyurdu:
Ya Ebu Hureyre! İşte bu üç kişi, Allah’ın kulları içerisinde, kıyamet gününde cehennemi tutuşturan ilk odun olacaklardır.” (Müslim, İbn Huzeyme)
Hacca giderken dahi gösterişin hatta neredeyse bando takımıyla uğurlanmanın dahi normal sayılabileceği kadar sessizlik ve tevazunun kaybolduğu bir toplumda, kabul edilip edilmediği ve oradayken büyük günahlara girip girmediği belli olmayan bir hac ibadeti bile bu kadar sulandırılmışsa hadis-i şerifin bahsettiği akıbete uğramak kuvvetle muhtemel demektir. İhlası kaybolmuş ibadet, plastik çiçek gibidir. Hem kokmaz hem de tabiî değildir.

Şərh

 1. Engin Küçük
  Engin Küçük
  36 dəqiqə əvvəl

  Amin kardeşim 🤲

 2. Ferhat Kilic
  Ferhat Kilic
  6 saat əvvəl

  Allah CC razı olsun cannn🤲

 3. Nehir Yigit
  Nehir Yigit
  18 saat əvvəl

  👏👏👍👍

 4. Ahmet Kaya
  Ahmet Kaya
  2 gün əvvəl

  Ya rabbi bizi son nefesimizde La ilahe illallah Muhammeder resullullah demeyi nasip eyle 🤲

 5. Abdulrauf
  Abdulrauf
  2 gün əvvəl

  Amin

 6. Michael brown
  Michael brown
  2 gün əvvəl

  Cehendemde deyilmiyiz su an hmmm bildigim beri cehendemdeyiz

 7. Cabir Aydoğdu
  Cabir Aydoğdu
  4 gün əvvəl

  La sonuçta verdik yapik ila bana öbür tarafında dağıttıracaz 😂😅🤣🤣

 8. SÜPER MERLİN
  SÜPER MERLİN
  4 gün əvvəl

  Yapın yapın gösteriş yapın devam böyle......Allah için birşey yapmayın... Diğer tarafı düşünmeyin zamanı gelince çok pişman olursunuz....

 9. Enes Gergöz
  Enes Gergöz
  4 gün əvvəl

  Din kültürü hocaları Allahın en sevdiği kulları şehitlerdir diyo Şehitler cehenneme gitmez dediler

 10. ruslan Aliyeva
  ruslan Aliyeva
  5 gün əvvəl

  Amin

 11. Türkoğlu Türk
  Türkoğlu Türk
  5 gün əvvəl

  Gerçek ve güzel dini bilgiler verdin teşekkür ederim kardeş 🇹🇷❤️

 12. Mustafa Binici
  Mustafa Binici
  5 gün əvvəl

  Aleyküm selam 👍

 13. Cennet Bahçesi
  Cennet Bahçesi
  6 gün əvvəl

  Aleyküm Selam ağabey

 14. Ramin Baxsaliev
  Ramin Baxsaliev
  6 gün əvvəl

  Ereb xalq nagili .,........! Gedin elm oyrenin!

 15. Hüseyin Yavuz
  Hüseyin Yavuz
  6 gün əvvəl

  Cennet Cehennem diye birşey yok! Şu an zengin'sen cennet tesin; Fakirsen cehennem desin.hı anladınızmı. Bu dindar dinsizler şahsi çıkarları için bilinçli olarak bu hikayeleri anlatıyorlar. Yutar' saniz.

 16. Keziban Tufan
  Keziban Tufan
  6 gün əvvəl

  Cennete girecek insanlar azaldi . Ülkemizdeki gençlerin çoğu Ateistliğe yöneliyor. Tabiki gidecekleri yer cenennem.

 17. Mardan Salmanov
  Mardan Salmanov
  6 gün əvvəl

  Neden müselman

 18. İlyas Catma
  İlyas Catma
  7 gün əvvəl

  Bence doğru tespit olmuş sahte imam cokkk bu devirde keza o şekil de şehit diye bildiklerimiz ve hayır sever zengin diye bildiklerimiz .

 19. Meryem Varlı
  Meryem Varlı
  7 gün əvvəl

  😭😭😭😞😞😞

 20. Fener Tarhan
  Fener Tarhan
  8 gün əvvəl

  Amin

 21. Hüseyin Yavuz
  Hüseyin Yavuz
  8 gün əvvəl

  Cehennem diye birşey yok. Insanları kandırmaya çalışma.

 22. Azat Akın
  Azat Akın
  8 gün əvvəl

  Allah bizi cehennem azabından korusun amin

 23. Yusuf Demir
  Yusuf Demir
  9 gün əvvəl

  Din tacirleri anlarmi .Allah dini bi kenara itip kendı ırkını dayatip kendı yaratigi çarpık dinle harmanlamayi dayatan buna ALLAH yolu diyen ler ne diyor bu işe .

 24. Froyz - Pubg Mobile
  Froyz - Pubg Mobile
  11 gün əvvəl

  Gelin herkes selamün Aleykum yazsın selamün Aleykum yazanların yorumna Aleykum Selam yazsın böyle savap point kazanak cennete gidek

 25. Seymur Medetov
  Seymur Medetov
  11 gün əvvəl

  Ya Rapim sen butun MüselmanlarıCenet apar Amin,🤲🕋🕋❤❤❤💗💗💗

 26. İsmail Çobanoğlu
  İsmail Çobanoğlu
  11 gün əvvəl

  Önce vekil maaşları yaz hangi İslam'a göre bu kadar maaş aldıklarını yaz doğruları anlat

 27. ÇAĞLAR TOPÇU
  ÇAĞLAR TOPÇU
  12 gün əvvəl

  Doğru bilgilendir insanları kandırma

 28. Osman Sönmez
  Osman Sönmez
  12 gün əvvəl

  Peki ya hiç düşündün mü? Ya cehenneme girecek ilk 3 kişiden biri sen olacaksın!!!

 29. Ahmetmelo Karazeybek
  Ahmetmelo Karazeybek
  13 gün əvvəl

  Amin ben işitme engelli dilsiz dedik

 30. Önder Tekel
  Önder Tekel
  14 gün əvvəl

  Okadaar güzel konuştun okadar güzel eşleştirdin ki Emeğine sağlık

 31. Muhammet Abdullah
  Muhammet Abdullah
  14 gün əvvəl

  Allah razı olsun sizden allah bizleride cennetül Firdevs’e girmeyi nasip etsin

 32. KADİR P P
  KADİR P P
  16 gün əvvəl

  ALEYKÜM SELAM🤲🤲

 33. Hulusi Şirin
  Hulusi Şirin
  16 gün əvvəl

  Amin

 34. murat alparslan
  murat alparslan
  16 gün əvvəl

  Yanlış bu söz şehit cehenneme girmez zaten cehenneme giren birine şehit denmez.Allahın şehit dedikleri zaten kuranda yazar. Bizim şehit sandıklarımızda zaten şehit değildir.Bizim şehit sandığımız ve Allahın da onay verdiği biri zaten cehenneme girmez.

 35. Emir Odabaşı
  Emir Odabaşı
  17 gün əvvəl

  Allahın selamı üzerinize olsun kardeşlerim Allahın elcısı resulu peygamber varısı geldı Muhammed huseyın radıyallahuan geldı ahır zamanın asrı saadet devrı geldı mujdeler olsun kardeşlerim dinimiz özüne dönüyor tertemiz oluyor kardeslerım birlik olma zamanı geldi artık kardeslerım butun dunya uyanın dunya cehenneme dondu alev aldı yanıyoruz uyanın artık kardeslerım

 36. Nazmiye Ilaslan
  Nazmiye Ilaslan
  17 gün əvvəl

  Aminn 🤲

 37. Cennet Aslan
  Cennet Aslan
  17 gün əvvəl

  Allah im tüm Müslüman lari şeytanın tuzağına düşmekten korusun amin... Laillahe illallah Muhammed en resullulah

 38. Arda AKYÜREK
  Arda AKYÜREK
  18 gün əvvəl

  ALEYKÜMSELAM YÜCE ALLAH TÜM MÜSLÜMANLARI MÜMİNLERİ CEHENNEM AZABINDAN KORUSUN CENNETTEKİ KEVSER IRMAĞINI GÖRMESİNİ NASİP ETSİN İNŞALLAH AMİN AMİN

 39. Anas Anas
  Anas Anas
  18 gün əvvəl

  Yorumları okudum bi çoğunuz hala yorumlarda ALLAH hakında düşündüklerinizi yazmışsınız. Yani hala gösteriş sayılır. En iyisi her şeyi kalbinize sığdırın bence

 40. Fatma Aydin
  Fatma Aydin
  19 gün əvvəl

  Abi inşallah cennete gidirse inşalah

 41. Serkan güncan
  Serkan güncan
  19 gün əvvəl

  ALLAH RAZI OLSUN

 42. Ali İhsan KUŞ
  Ali İhsan KUŞ
  20 gün əvvəl

  Allah Razı Olsun

 43. Sezgin Eksi
  Sezgin Eksi
  20 gün əvvəl

  Rabbim imanli ölmeyi nasip etsin La ilahe illalah

 44. Memduh Anteplioglu
  Memduh Anteplioglu
  20 gün əvvəl

  Allah razı olsun

 45. Eyup Yavuz
  Eyup Yavuz
  21 gün əvvəl

  berat kandiliniz mübarek olsun 🤲🤲🤲🤲🤲❤️❤️❤️❤️

  1. Eyup Yavuz
   Eyup Yavuz
   21 gün əvvəl

   Amin

 46. Hatice Yılmaz
  Hatice Yılmaz
  21 gün əvvəl

  ALLAHIM SEN BİZİ KORU YARABBİM AMİN

 47. Berkay Karakuş
  Berkay Karakuş
  21 gün əvvəl

  Allah bizi cenetine kabul eylesin amin

 48. Hazan Yeliz
  Hazan Yeliz
  22 gün əvvəl

  Ve aleyküm selam amin

 49. Nez Yil
  Nez Yil
  22 gün əvvəl

  Amiiin Allah Razı olsun çok güzel bir hadis. Allah her amelimizi ihlas ile yapmayi nasip etsin🤲

 50. Altın Patlıcan
  Altın Patlıcan
  23 gün əvvəl

  Selam ın aleyküm canlar Size acı gerçeğimi anlatmak istiyorum... Namaz kılamıyorum... Nedeni Ailem ve Yaşadığım yer Alevi şehri olduğu için... Bi keresinde stajdayken kendimi ailemden uzak görmüştüm ve namaz kılmıştım Lakin onlar dedikodu yaparak ailemi rencide etmişlerdi... Ablam Annem ağlamışlardı....(Ağlamalarına dayanamadım..) Ailem namaza karşı çünki Aleviler namaz kılmazmış... Odamda yalnızken Allah korkusundan tiril tiril titreyerek ağlardım... Allahtan o kadar korkarım ki sadece Allah benim korkumu bilir 😔.. Kimse benim derdimi çözemiyor bile.. O yüzden de Rabime sığınarak sabrediyorum 🤲❤️🌹

  1. Altın Patlıcan
   Altın Patlıcan
   22 gün əvvəl

   @Her şey TV Kardeşim söylediğin sözlerine dikkat et kırıyorsun hem kendini hem beni Söylediğin sözler ağızdan değil yüreğinden çıksın..

  2. Altın Patlıcan
   Altın Patlıcan
   22 gün əvvəl

   @Her şey TV Elhamdülillah ki kılıyorum lakin aile içinde yaşadığım için kılamıyorum 😔 Vakit bulunca ve gece Allah korkusuyla ağlıyorum....

  3. Altın Patlıcan
   Altın Patlıcan
   22 gün əvvəl

   @Her şey TV Elhamdülillah ben Namazımı da kılıyorum lakin vaktinde kılamıyorum

  4. Her şey TV
   Her şey TV
   22 gün əvvəl

   Kardesim sen samandagindami yasiyorsun

  5. Her şey TV
   Her şey TV
   22 gün əvvəl

   Hz. Ali cemevine değil camiye gitmiştir... Ne gerek var cemevine... Aleviler bıraksın cemevlerini... Gelsinler camilere... Kılsınlar namazlarını... anne ne ablana sorsana hz ali namazlari i kilmismi camiye gitmismi

 51. Tahmina Aliyeva
  Tahmina Aliyeva
  23 gün əvvəl

  Bunu da bilmiş oldux . ALLAH müsəlmanlardan razı olsun . ALLAH ata anamı bağışlasın AMİN

 52. Enes Bekar
  Enes Bekar
  24 gün əvvəl

  .

 53. Шенол Сюлейман
  Шенол Сюлейман
  25 gün əvvəl

  Allah Seni Sevsin Hocam, AMİN cümlemize Bulgaristandan Deliormandan Razgrad bölgesinden çok selàmlar ☺

 54. Hayrunnisa Kirişçi
  Hayrunnisa Kirişçi
  25 gün əvvəl

  Ah ah Rabbim esirgesin inşallah o 3 kişiyi de allah cennetinde yer verir

 55. Mahmut SUNAR
  Mahmut SUNAR
  25 gün əvvəl

  Emeğinize sağlık

 56. Aksin allahverdiyev
  Aksin allahverdiyev
  25 gün əvvəl

  Səlamu aleykum və rəhmətullah və bərəkətuhu Amin Amin Amin

 57. Samsung Galaxy
  Samsung Galaxy
  25 gün əvvəl

  Allah bizləri bağışlasın 🤲🤲🤲

 58. Safiye Gençalp
  Safiye Gençalp
  26 gün əvvəl

  Amin allah razı olsun 🤲🏽👍🌹

 59. Ertugrul Poyraz
  Ertugrul Poyraz
  26 gün əvvəl

  Sağ elinizin verdigini sol eliniz görmesin. İyilik bizim gorevimizdir. Allah için yaparız. İnsanlar için değil. Allah bizi riyadan ve gösterişden uzak eylesin. Amin

 60. Video önerici
  Video önerici
  26 gün əvvəl

  o 3 kişiden biri benmiyim diye düşündüm çok korkuyorum

 61. Haim Nahum
  Haim Nahum
  26 gün əvvəl

  Turkiyeyi yonetmis.yoneten.yonetecek takim

 62. Kaya Taha
  Kaya Taha
  26 gün əvvəl

  Bu videoyu izlemeseydim az kalsın 2. Anlatılan ben olacaktım

 63. İbocan EMİRALİOĞLU
  İbocan EMİRALİOĞLU
  26 gün əvvəl

  Dislike atanlar kesin ateist Allah bizleri affetsin

 64. Selahattin YILDIRIM
  Selahattin YILDIRIM
  27 gün əvvəl

  Önemsemeyip tavuk gibi öldürdükleri haklar ebedi cehenneme götürüyo

 65. Yasin Çaçan
  Yasin Çaçan
  27 gün əvvəl

  Allah ' - u ekber

 66. Kasim Yildiz
  Kasim Yildiz
  27 gün əvvəl

  Ben şuna inanıyorum Müslümanlarının hepsi cehnehme gidecekler günü beklesin

 67. Elmeddin Davudov
  Elmeddin Davudov
  27 gün əvvəl

  Amin

 68. Elmeddin Davudov
  Elmeddin Davudov
  27 gün əvvəl

  Mən yalnız ALLAH CC üçün İBADƏT etdim

 69. Elmeddin Davudov
  Elmeddin Davudov
  27 gün əvvəl

  Əlhəmdulillah ☝️🤲☝️🤲☝️🤲🤲🤲

 70. Elmeddin Davudov
  Elmeddin Davudov
  27 gün əvvəl

  Bismillahi Rahmani Rahim Lə İlahə İLLALLAH VƏ MUHAMMED ALİ RƏSUL ALLAH Əlhəmdulillah Rabbil Alemin 🤲🤲🤲

 71. gacha life wynter
  gacha life wynter
  28 gün əvvəl

  Bende videonun başlığını okuyunca acaba bu kulların arasındamıyım diye düşündüm

 72. Cumhur Başkan
  Cumhur Başkan
  28 gün əvvəl

  Bence insanlar cehennemi yastıkla dövülüp çimdiklendiği bir yer sanıyor 😊

 73. Esma Olgun
  Esma Olgun
  28 gün əvvəl

  Rabbim bizi cehennem azabindan korusun inşaallah.Cümlemizi cennetine ilk girecek müslüman kullarindan eylesin bizi rabbim.amin.Rabbimizin huzuruna imanli abdestli ve şehid olarak cikmayi rabbim cümlemize nasip etsin.amin

 74. Yasin Polat demir
  Yasin Polat demir
  28 gün əvvəl

  aleykmselam

 75. Özden Bahar
  Özden Bahar
  28 gün əvvəl

  Aleyküm selam amin Allah razı olsun kardeşim çok teşekkür ederiz Allah bizleri imanla ölmeyi nasip etsin inşallah amin 🌸😊

 76. Demirhan Demirli
  Demirhan Demirli
  29 gün əvvəl

  Küçük kıyamet sayesinde hayata bakış şeklim deişti

 77. Ahmet Aysayı
  Ahmet Aysayı
  29 gün əvvəl

  bak hiç videoyu izlemedim,videoyu hemen durdurdum başlığı okuyunca.dur tahmin edeyim cehenneme ilk gidecek olan Müslüman kabil miydi {HZ.ADEM”İN OĞLU}😉

  1. Ahmet Aysayı
   Ahmet Aysayı
   29 gün əvvəl

   Değilmiş🤨 ama... kabil ilk cinayeti işlediği için her bir cinayet işlendiğinde ona da günah yazılır. (bu bilgiyi yeni öğrendiysen beğenir misin)

 78. Danimarkada Bir Serkan
  Danimarkada Bir Serkan
  29 gün əvvəl

  Maşallah devamı gelsin

 79. JOSEF TEKİN
  JOSEF TEKİN
  29 gün əvvəl

  Allah Tektir Affedendir Ama bunları. İşlediği günahlar normal değil

 80. Rahmi Bey
  Rahmi Bey
  29 gün əvvəl

  Allah,helede dinimizi çıkarı için kullanıp,din tüccarlığı yapan insanları,vatanını sömuren kişilere cezası ne olur,düşünemiyorum!

 81. Dondu Olcer
  Dondu Olcer
  Ay əvvəl

  Ayyukum SELAM kardesim sizde SELAM OLUSUN hayllr geceler dillerim

 82. Savaş Akçay
  Savaş Akçay
  Ay əvvəl

  ALLAH KİMSEYİ CEHEMNEME ATMASIN

 83. Berat Vural
  Berat Vural
  Ay əvvəl

  Eşhedü en la ilahe ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve resulühü kaç kişinin okunmasın a vesile olmuş oldum RABBİM 🌹 bizleri cennetine nahil eylesin inşallah amin🤲🤲

  1. Nihat Mammadov
   Nihat Mammadov
   27 gün əvvəl

   Amin kardesim

 84. Yusuf Karakuzu
  Yusuf Karakuzu
  Ay əvvəl

  Aman diyeyim arkadaşlar sakın bu günahları işlemeyen cehennemde kalırsınız ebedi

 85. Muhammed Arslan
  Muhammed Arslan
  Ay əvvəl

  Sevdim seni benim adım Ömer asaf buarada

 86. DE
  DE
  Ay əvvəl

  ALLAH bütün günahlarımızı affetsin ALLAH rızası için yapılmayan hiç bir şey ne kabuldur nede helal kişi kendi nefsi için değil kişi Allah'ın rızası için besmele çekerek başlamalıdır güzel anlatım aklımızda bulunsun her daim lazım olan bir sözdür

 87. Öl abim be
  Öl abim be
  Ay əvvəl

  Kardeşim sende gösteriş yapıyorsun kurandan bakıyon sende herkese söylüyorsun arkadaşlar doğru söylüyorum degilmi +1

 88. canavar tanklar
  canavar tanklar
  Ay əvvəl

  Allah herkesi cehennem azabından korusun 🤲🤝🕋

 89. Ömer DEMİR
  Ömer DEMİR
  Ay əvvəl

  Tamda bizleri anlatiyor bu hadis bakin bir şu kanallara ALLAH c.c. nasip etmiş KÂBE yi tavaf ediyor lakin sirti kabeye donuk elinde telefon gözu kamerada

 90. Nursel Canh
  Nursel Canh
  Ay əvvəl

  Maşallah maşallah sana

 91. AhmetBurak Lafci
  AhmetBurak Lafci
  Ay əvvəl

  VE ALEYKÜM SELAM

  1. AhmetBurak Lafci
   AhmetBurak Lafci
   12 gün əvvəl

   Biz elimizden geleni yapicaz gerisini ALLAH a birakicaz

 92. Aykut Günel
  Aykut Günel
  Ay əvvəl

  ELFÂZ-I KÜFÜR - KİŞİYİ KAFİR EDEN SÖZLER Mü'mini küfre düşüren sözler üçe ayrılır. Bunlar: 1. İstihza; dinin esaslarından birini alaya almak. 2. İstihfâf; inanılması gereken ve zarurat-ı diniyye denilen prensipleri küçümsemek, hafife almak. 3. Bir islâmî hükmü açıkça inkâr etmek veya dince mukaddes olan şeylere küfretmektir. Allah Teâlâ'nın zatî, sıfatları, fiilleri, isimleri, emirleri, yasakları hakkında şaka yollu da olsa alay ederek konuşmak, bunları küçümseyici sözler söylemek ve Allah'a sövmek kişiyi dinden çıkarır. (Fetâva-yı Hindiyye) Ayette şöyle buyurulmuştur: “And olsun ki onlara (niçin alay ettiklerini) sorsan, elbette: “Biz ancak (lâfa) dalıp şakalaşıyorduk” derler. De ki: “Allah ile, O’nun âyetleriyle ve O’nun peygamberiyle mi alay ediyordunuz?” (Tevbe 65) Şaka olarak dahi olsa yukarıda belirtilmiş olan üç hale düşen insanın küfre gireceği ayet ile sabittir. İstemeden ve hata ile insanı küfre götüren sözleri sarf eden kimsenin mürted sayılmayacağına dair şöyle bir hadis nakledilmiştir: "Allah, ümmetimden hata, unutma ve zorlanma ile yaptığı şeylerden sorumluluğu kaldırdı." (İbni Mâce) ELFÂZ-I KÜFÜR - KİŞİYİ KAFİR EDEN SÖZLER Müftî üs sekaleyn İmam Ömer NESEFÎ KÜFÜR NEDİR? Küfür; lügatte "örtmek" ve 'nimeti inkar etmek' manalarına gelir. İslam ıstılahında ise; iman edilmesi gereken şeylere iman etmemek demektir. İslam inanç esaslarına inanmamak halidir, üç çeşittir: 1 - Cehli Küfür 2 - İnadi ve inkâri Küfür 3 - Hükmi Küfür 1.) Cehlî Küfür: Bir kimsenin, Allah'ın (c.c.) varlığını ve sıfatlarını, cahilliği sebebiyle bilmemesi halidir. 2.) İnadî ve inkâri Küfür: Allah'ın varlığına inat ve inkarından dolayı iman etmemesi. 3.) Hükmî Küfür: Allah Teala'nın ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in tekzib alameti olarak bildirdikleri hareketleri yapmak veya sözleri söylemek, Şer'an iman edilmesi gereken şeylerle alay etmek suretiyle İslam dairesinden çıkmak. Bu çeşit küfrü herkes anlayamaz. Farkında olmadan söylediği bir söz veya yaptığı bir hareketten dolayı dinden çıkar. Halk arasında da, bu çeşit küfür sözleri yaygın olduğu ve kendisini küfre götürdüğünü bilemediği için, mü'min olduğunu zanneder ve kurtuluş çarelerini araştırmaz. Bu derece tehlike arzeden bu konuda titiz olmak, bilgi sahibi olmak her müslümanın vazifesidir. Muteber İslam kaynaklarında insanları küfre götüren haller beş bölümde incelenmiştir. Bunlar maddeler halinde aşağıya dercedilmiştir. 1- Allah’a iman meselesinde insanı küfre götüren haller. 2- Peygamberlere iman bahsinde insanı küfre götüren haller. 4- Kur’an, Namaz ve Zikir hususunda insanı küfre götüren haller. 5- Din meselelerinin istihfafı ve hususunda insanı küfre götüren haller. 6- Diğer konularda insanı küfre götüren haller. 1-) ALLAH'A İMAN MESELESİNDE İNSANI KÜFRE GÖTÜREN HALLER * Allahü Teala'yı zatına uygun olmayan bir şeyle vasıflandırmak; yahut, Allahü Teala'nın isimlerinden veya emirlerinden biriyle alay etmek. "Allah bize zulmediyor", "Allah beni mi görüp duracak?", "Ben Allah, mallah tanımam", "Namaz neymiş sanki?", "Beni burada Allah bile göremez" gibi sözler söylemek. * Allahü Teala'nın cennetle mükafatlandıracağı ve cehennemle azap edeceği vaadlerini inkar etmek. * "Allah'ın ortağı vardır", "Allah'ın hanımı, oğlu, kızı vardır" demek. * Allah'a cahillik nispet etmek, veya "şu işe Allah'ın gücü yetmez" demek. * "Allah'ın eli uzundur" demek, ve bu söz île Allah'ın da bizim elimiz gibi eli olduğunu kasdetmek. Fakat Allah'ın kudreti kastedilirse küfür olmaz. * "Eğer, Allah bana şunu emretseydi yine yapmazdım" demek. "Buranın Allah'ı benim" demek. * "Allah'ın kendisinde hikmet olmayan şeyleri yaratması caizdir" demek. * Allah'a mekan izafe etmek, "Allah yukarıdadır, aşağıdadır, ayakta duruyor, oturuyor" gibi sözler söylemek. * "Allah'tan korkmaz mısın?" denilince öfke ile, "Korkmuyorum" demek ve bu söz ile cidden Allah'tan korkmadığını kasdetmek. * "Allah, gelse seni elimden alamaz" demek. * Hasta olmayan birisine, "Seni Allah unuttu" demek. * "Ben, Allah'ın takdiri olmadan yaparım" demek. * Hanımına, "Sen, bana Allah'tan daha sevgilisin" demek. Fakat bu sözü söyleyen, kendi şehvetini kasdetmişse kafir olmaz. * Gaybı bildiğini iddia etmek. * Karısı veya başka birisi için, "Onun hakkından Allah bile gelemez, ben nasıl geleyim?" demek. * "Allahım, bana, rahmetini vermek hususunda cimrilik etme" demek. * Herhangi bir şey için, "Allahın hiç işi kalmamış da bunun gibi şeyleri mi yaratıyor?" demek. * Bir fakirin, "Allah falan kuluna şu kadar zenginlik veriyor; bana ise az veriyor. Böyle adalet olur mu?" demesi. * "Ben sevap ve azaptan beriyim"demek. * "Allah dilerse bu işi yaparsın" diyen kimseye karşılık olarak, "Allah dilemese de yine yaparım" diye cevap vermek. * Alacaklı olduğu kimseye, "Eğer ahirette, Allah hak ve adaletle hüküm verirse, senden hakkımı alırım" demek. * Allah'ın ruhunun herhangi bir kimseye hulul ettiğini (girdiğini) söylemek. * "Ben Allah'ı uyanık iken gördüm" "Allah'tan şifahen emir aldım, alıyorum" demek. 2-) PEYGAMBERLERE İMAN BAHSİNDE İNSANI KÜFRE GÖTÜREN HALLER * Peygamberlerin bir kısmını, veya nebîliği sabit olan bir peygamberi inkar etmek. * Hz. Muhammed'in (aleyhisselatü vesselam) son peygamber olduğuna inanmamak. * Peygamberlik iddia etmek. * "Falan kimse peygamber olsaydı, razı olmazdım" demek. * Peygamberimizin sünnetlerinden veya hadislerden birini hafife alıp alay etmek. Mütevatir bir hadisi reddetmek. Yahut, alaya alır tarzda, "Çok dinledik bunları" demek. * Peygambere delilik veya sihirbazlık isnat etmek. * "Peygamber bile olsa, falanın sözünün doğru olduğunu kabul etmem" demek. * Oğlunu veya bir başkasını döven kimseye, "Ne olur dövme" denilince, "Peygamber gelse de dövme dese, veya gökten dövme diye ses gelse yine döveceğim" demesi. * Peygamber'e sövmek. Böyle hareket eden mürteddir ve tevbesi de kabul olmaz. 3-) KUR'AN, NAMAZ VE ZİKİR HUSUSUNDA İNSANI KÜFRE GÖTÜREN HALLER. * Kur'an'dan tek bir ayeti inkar etmek. Kur'an'la cami île veya dinimizce saygı gösterilmesi gereken herhangi bir şeyle alay etmek. * Kur'an'ı def, dümbelek vs. çalarak okumak. * Kur'an'ı kazurat gibi mülevves yerlere atmak. Tahkir için yere atmak veya ayağının altına almak. * Kur'an'ın isabet ettiği bir şeyi reddetmek, reddettiğini kabul etmek. * Kur'an'a kendiliğinden ilaveler yapmak. Bazı ayetleri değiştirmek, eksiltmek. * Şaka olarak, kendi konuşmasının yerine Kur'an'nın ayetlerini söylemek. (Mesela; cemaatle namaz kılmak için çağrılan bir kimsenin: "Ben yalnız kılarım. Zira Allah, 'innes-Salate tenha', buyurmuştur" demesi.) * Zikirlerle alay etmek. Şarap içerken veya haram olan bir şeyi yerken yahut yaparken; "Bismillah" diye Allah'ın adı ile başlamak. * Kendisine "Namaz kıl" denildiğinde, "Kılmayacağım; namazla memur değilim", yahut "Namaz ne imiş?" diyerek namazın farziyetini inkar etmek. * Kendisine "namaz kıl" denildiğinde cevaben; "Namaz kılacağım amma, Allah benim malımı eksiltti, ben de onun hakkını eksilteceğim" demek. * Kendisine "namaz kıl" denilince; "sonuna kadar bu emri kim yapabilir?" veya "sabret; Ramazan gelsin kılarız" yahut "namaz insana ne kazandırır?" demek. * Bilerek ve alay konusu olsun diye Kâbe'den gayri bir yöne namaza durmak. * Abdestsiz olduğunu bilerek namaz kılmak. * Ezan ile alay etmek, hakaret etmek. * Ramazana kızarak veya onu değersiz göstererek, "ağır bir ay geldi" veya "belalı bir ay geldi" demek. Recep ayı için de, "fitneleriyle beraber geldi" demek. *Kıyameti, öldükten sonra dirilmeyi, kabir azabını, cenneti, cehennemi inkar etmek. *Hıristiyanların ve Yahudilerin azap göreceklerini kabul etmemek. 4-) DİN İLİMLERİNİN İSTİHFAFI HUSUSUNDA İNSANI KÜFRE GÖTÜREN HALLER * Başka bir sebep olmadan, sırf alim oldukları için, din alimlerini hafife almak ve alay etmek. * Alime, alim olduğu için buğzedenin de, küfre gideceğinden korkulur. * Fakih olan alimin ağzına söğmek. Din alimlerinin kıyafeti ile alay etmek, "Bıyığı kesip, sarığın ucuna sarmak çirkin şey demek

 93. CeLiL Karagòz
  CeLiL Karagòz
  Ay əvvəl

  Allah c.c u bizi Cennetle mükafatlandirsin Inşallah.

 94. Dev Uucu
  Dev Uucu
  Ay əvvəl

  ALLAH U TEÂLA haklı ve doğruyu yapar hep yarattıkları hayrına çünkü yarattığını sever rabbimiz ...bile bile bunları yapan niye cehennemi tatmasın ki bence tatsın yapmasınlar yapmayalım kul hakkı ye hırsızlık yap sonra af bekle 17 YILDIR olduğu gibi.

 95. Gerçeklik Camiası
  Gerçeklik Camiası
  Ay əvvəl

  Allah Herkesi cennete göndersin Amin Allah herkesin cennetde yeri vardır🤲

 96. Hicran Çorap
  Hicran Çorap
  Ay əvvəl

  Amin inşallah

 97. Halit Yildiz
  Halit Yildiz
  Ay əvvəl

  Pek azı hariç hiç bir insan affedilmeyi hak etmiyor...affedilmeyecekte

 98. OYUN DÜNYASI
  OYUN DÜNYASI
  Ay əvvəl

  Hocam size bir şey sormak istiyorum Hoca olmak için diğer dersler de önemli mi?

 99. Ali Afsar
  Ali Afsar
  Ay əvvəl

  Allahu akbar

 100. Kaan
  Kaan
  Ay əvvəl

  Aleykümselam