BU VAKİTLERDE NAMAZ KILINMAZ! Namazın Kılınmadığı 12 Vakit!

338 Baxış 35K

Dinimiz islamda bazı vakitlerde bir kısım ibadetlerin yapılması yasaklanmıştır. Farz namazlar için müstehap vakitler olduğu gibi, genel olarak namaz kılmak için uygun olmayan, yani namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler de vardır. Kerahat vakitleri yani mekruh vakitler iki kısımdır. Bir kısmında hiçbir namaz kılınmaz, bir kısmında ise özellikle nafile namaz kılınmaz, kaza namazı kılınabilir.
Hiçbir namazın kılınamayacağı üç mekruh vakit şunlardır:
1. Güneşin doğmasından yükselmesine kadar olan zaman dilimi. (bu yaklaşık 40-45 dakika civarıdır).
2. Güneşin tam tepe noktasında olduğu vakit (istiva vakti ile zeval vakti arası) Yani güneşin göğün tam ortasına dikilmesi ânından Batı tarafına doğru açılmaya başladığı âna kadar geçen süredir. Bu da yaklaşık yarım saatlik bir zaman dilimidir.
3. Güneşin batma zamanı (gurûb). Güneş batmadan önce, yani gözleri kamaştırmaz hale gelmesinden batmasına kadar olan vakit. Buda güneşin batmasından 45 dk. öncedir. Bu vakitte sadece, o günün ikindi namazının farzı kılınabilir. İkindi namazı kerahat vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır. Fakat mazeretsiz olarak ikindi namazını bu vakte kadar geciktirmek ise mekruhtur.
Bunların dışında şu vakitlerde de sadece nafile namaz kılmak mekruhtur:
1. Fecrin doğmasından sonra sabah namazının sünneti dışında nâfile namaz kılınmaz.
2. Sabah namazını kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar,
3. İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar,
4. Akşam namazının farzından önce, Çünkü akşam namazında acele etmekte fazilet vardır.
5. Bayram namazlarından önce, ne evde ne camide,
6. Bayram namazlarından sonra, camide nafile kılmak,
7. Cuma günü hocaefendinin minbere çıkmasından cuma namazı farzı bitinceye kadar,
8. Farz namazın vaktinin daralması durumunda yine sünnet/nafile kılmak,
9. Farza durulmak üzere kamet getirilirken yine nafie namaz kılmak mekruhtur. Ancak Sabah namazının sünneti bundan müstesnadır.
Belirttiğimiz gibi bu vakitlerde nafile namaz kılınmaz. Ancak kılınacak olsa kerahetle (mekruh olmakla beraber) caiz olur ve iadesi de gerekmez. Çünkü bu kerahet (mekruhluk) nafile namazların sıhhatli olmasına engel değildir.
Arkadaşlar İslam, Allah’tan başkasına ibadet etmeyi ya da bunu çağrıştıracak bütün tutum ve davranışları yasaklar. Belli vakitlerde namaz kılınmasının yasak veya mekruh olması da bu bağlamda değerlendirilmelidir. Zira güneşin tam doğuş, tam tepe noktasında ve tam batış hâlinde olduğu zamanlar mecusilerin ibadet vakitleridir. Bu vakitlerde namaz kılmanın yasaklanması veya kısıtlanması, ateşperestlerin ibadet vakitleri ile çakışarak müslümanların onlara benzememesi amacıyladır.
Şâfiî mezhebine göre ise güneşin doğuşu, tam tepede oluşu ve batışı zamanında sadece nafile namaz kılmak mekruhtur. Bu vakitlerde farz namazlar, kaza namazları, revâtib sünnetler, tahiyyetü’l-mescid gibi sebepli namazlar kılınabilir.
Arkadaşlar, Güneşin doğuşuna rastlayan her hangi bir namaz bozulmuş olur. Bunun için bir kimse daha ikindi namazını kılmakta iken güneş batsa namazı bozulmaz. Fakat sabah namazını kılmakta iken güneş doğsa, namazı bozulur. Çünkü birinci durumda, yeni bir namaz vakti girmiş olur. İkinci durumda ise, namaz vakti çıkmış; fakat yeni bir namaz vakti girmemiş olur.
Bu kerahet vakitlerinde okunan bir secde ayetinden dolayı secde yapılabilir. Ancak kerahet vaktinden sonraya bırakmak daha faziletlidir. Yine kerahet vakitlerinden birinde hazırlanmış olan bir cenazenin namazı o vakitte kılınabilir. Öyleki faziletli olan bu namazı geciktirmeyip hemen kılmaktır. Çünkü cenazelerde acele etmek menduptur.
Rabbim kılmış olduğumuz bütün ibadetleri kabul eylesin. Amin..
Ukbe b. Âmir el-Cühenî'den şöyle nakledilmiştir: "Resûlullah (s.a.s.) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasakladı: Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gökyüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar." (Müslim, Müsâfirîn, 293; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 55; Tirmizî, Cenâiz, 41)
Videomuzu beğendiyseniz beğeni butonuna basmayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın. Diğer videolar için takipte kalın.

Merhaba.
Kanalımızda "Bilmeniz Gereken Ne Varsa" sloganıyla hayatınıza yön verecek faydalı videolar paylaşıyoruz. Destek için abone olmayı unutmayınız..

Şərh

 1. dreamsandlifes
  dreamsandlifes
  29 gün əvvəl

  Mesela öğle namazi ikiniye kadar ikindi aksama aksam yatsıya kadar kilinqbilkr buna bisey denemez 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

 2. Çoktatliyim
  Çoktatliyim
  Ay əvvəl

  hic bi sey anlamadim hic aciklayici degil nereye bakarsam bakayim anlamiyorum ezan okunduktan hemen sonra namazimi kiliyorum gerisi beni ilgilendirmez

 3. DEMİR KARA
  DEMİR KARA
  Ay əvvəl

  Allah a ibadet etmenin vaktimi olmalı .. Bu nasıl bir şizofrenliktir.. ben yaratıcıya istedigim zaman istediğim vakitte kılarım bu benimle O nun arasında. Allah her vakitte ibadeti hak ediyor bence ..

 4. Derya Ertürk
  Derya Ertürk
  Ay əvvəl

  Namaz kılmanın günahımı olur!!! bir mümin istediği zaman namaz kılabilir farzlar hariç. Sende video yapmak için başvurmadigin saçmalık yok Allah seni ıslah etsin

 5. AZECAFARLİ PUBG
  AZECAFARLİ PUBG
  Ay əvvəl

  ALLAH BİZİ QƏBR ƏZABINDAN QORUSUN AMİN. BİZİ NAMAZLARIMIZI VAXTI VAXTINDA QILMAĞIMIZA KÖMƏK OLSUN VƏ QƏBUL EDSİN.ŞEYTANIN ŞƏRİNDƏ SƏNƏ SIĞINIRAM ALLAHIM.

 6. El - Melik
  El - Melik
  Ay əvvəl

  Zamaninizi güzel kullanin. Namazinizi saatinde kilin, en önemlisi farzlari kilin, zamanin olursa süneti kilin. Süphesiz namaz kilmak ne güzel bsydir, o güzel Allah'in huzurunda olmak ne güzeldir. Herşeyi güzel değerlendirin, dersinizi işinizi okulunuzu hepsini zamaninda ❤ unutmayin herseyi yerinde ❤

 7. Emre Yılmaz
  Emre Yılmaz
  2 ay əvvəl

  sizde para kazanmak için din kullanıp uydurun aynı şeyi binlerce yıldır yapıyosunuz sizde devamısınız devam edin Allah sizi yaptığınız hainlik yüzünden cehenneme sürüklemek istiyor o yüzden bunları yapmanızı sağlıyor ve günahınızı arttırarak ihanetinizin bedelini ödeteceğini ayetinde anlatıyor

 8. Ali Külek
  Ali Külek
  2 ay əvvəl

  24 SAAT ZAMANIDA GÜNEŞİDE HER ŞEYİDE YARATAN YÜCE ALLAHTIR KURANIKERIMDE BÖYLE BİR ŞEY YOK HADİSİŞERİF KİTAPLARINA DAYANARAKTAN SÖYLÜYORSAN HER HADİS DOĞRU DEĞİLDİR BUNU PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED (s.a.v.) SÖYLÜYOR VE BENDE ALLAHIN BANA VERDİGİ İLME DAYANARAKTAN DİYORUMKİ 24 SAAT ZAMAN DİLİMİNDE YANİ HER SAATTE HER DAKKA VE HER SANÎYE HER NAMAZ KILINABİLİR DİYORUM MECUSİLER GÜNEŞİN DOĞMA ZAMANINDA GÜNEŞE TAPIYORLAR DİYE BEN O SAATTE NAMAZ KILARSAM ONLARA NİYE BENZEYEYİMKİ ONLAR O SAATTE GÜNEŞE SECDE EDİYORLARSA ETSİNLER BIRAK BENDE O SAATTE ALLAHA SECDE EDEYİM NAMAZIMI KILAYIM BEN 24 SAAT ZAMAN DİLİMİNDE HER SAATTE NAMAZ KILIYORUM ÇÜNKÜ ŞU SAATTE BU SAATTE YOK GÜNEŞ DOĞERKEN YOK GÜNEŞ BATARKEN NAMAZ KILINMAZ DEMEK YÜCE ALLAHA ŞİRK KOŞMAKTIR GÜZEL KARDEŞİM SENİN SUÇUN YOK BU DÜŞÜNCEYİ PUTPERESTLER MÜSLÜMANLARIN HADİS KİTAPLARINA FIKIH KİTAPLARINA BEYİNLERİNE YERLEŞTİRMİŞLER AMA BU HURAFEDİR SENDE İNANMA.

 9. Mustafa Özçelik
  Mustafa Özçelik
  2 ay əvvəl

  Çok saçma bir video olmuş, kutsal kitabımızda böyle bir şey den bahsedilmemektedir,namaz ezan okunduğu an kılınır, gelmiş burada güneş tam tepedeyken kılınmaz diyo,bi git Allah aşkına ya.

 10. Rasim Esedov
  Rasim Esedov
  2 ay əvvəl

  SELAMUN ALEYKÜM. İSMİM; EMİN. BEN 2 YILDIR Kİ ŞİZOFREN HASTASIYIM VE BU HASTALIK BENDE DAHA ORTAYA ÇIKMADAN ÖNCE İSLAM DİNİNE UYGUN BİR YAŞANTIM VARDI. FAKAT BU HASTALIK ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA AKLİ DENGEM BOZULDU VE ÇOK CİDDİ RUHSAL AZAPLAR ÇEKMEYE BAŞLADIM. BU HASTALIK YÜZÜNDEN ALLAH'A OLAN İMANIM İSTEMEDEN YOK OLMUŞTU. ŞİZOFREN OLDUKTAN SONRA AKLIMI CİNLERİN ELE GEÇİRDİĞİNİ SANMIŞTIM, FAKAT ÖYLE DEĞİLMİŞ. SONRALAR ŞİZOFREN OLDUĞUMU ÖĞRENDİM. BU HASTALIK YÜZÜNDEN DOĞRU İLE BAĞLANTIM KAYBOLMUŞTU VE HİÇBİR DELİLİ OLMAYAN ŞEYLERE İSTEMEDEN İNANIYORDUM. KENDİ ELİMDE OLAN BİRŞEY DEĞİLDİ BU. SEÇİM YAPAMIYORDUM, SANKİ AKLINI BAŞKA BİRİ İDARE EDİYORMUŞ GİBİ OLUYOR BU HASTALIKTA, YANİ AKLINA HAKİM OLAMIYORSUN, AKLINI İDARE EDEMİYORSUN, NE YAPARSAN YAP AKLIN SUSMUYOR. GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ BİR HASTALIK. ŞİMDİ İSE BU HASTALIĞA BAĞLI OLARAK YAŞANTIM BOZULMUŞ DURUMDA😔. YILLARDIR SOSYAL HAYATTAN İZOLE BİR ŞEKİLDE YAŞIYORUM VE BU HASTALIKTAN KURTULMAK İÇİN ÇOK DUA ETTİM FAKAT KABÛL OLMADI. ALLAH TABİKİ HER DUA'YI KABÛL EDER, FAKAT BEN DUA EDERKEN, İMANLI BİR ŞEKİLDE ETMİYORDUM. ÇÜNKÜ, ALLAH'A İMAN ETMEM, DOĞRU İLE BAĞLANTIM KAYBOLDUĞU İÇİN İMKANSIDI. HASTANEYE GİTMEMEMİN SEBEBİ İSE, BU HASTALIĞIN TAM OLARAK BİR ÇARESİ OLMADIĞINDAN VE EĞER HASTANEYE GİTSEMDE TAM OLARAK İYLEŞEMEYECEĞİM. VE EĞER İYLEŞSEMDE, BÜYÜK İHTİMALLE YİNE HASTA OLACAĞIM. VE BU HASTALIĞI TAM OLARAK BENDEN YOK EDEBİLECEK BİRİSİ VARSA, ODA YÜCE ALLAH'TIR. ÖYÜZDEN BENDE SİZDEN, BENİM TAM OLARAK İYLEŞMEM İÇIN, BU HASTALIKTAN TAMAMEN KURTULMAM VE NORMAL BİRİ OLMAM İÇİN ALLAH'A DUA ETMENİZİ İSTİYORUM. YANİ BU HASTALIKTAN KURTULMAMIN TEK ÇARESİ DUA'DIR, BUNU BİLİYORUM. BU YORUMU OKUYAN MÜSLÜMANLARDAN, BENİM İÇİN, GERÇEK HAYATTA SAMİMİ OLARAK DUA ETMELERİNİ İSTİYORUM. KENDİNİZİ BENİM YERİME KOYUN LÜTFEN. DUA'NIZA ÇOK MUHTACIM 😔.

 11. Orhan Turk
  Orhan Turk
  2 ay əvvəl

  🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓

 12. Orhan Turk
  Orhan Turk
  2 ay əvvəl

  ne alakasl var abi namaz namazdlr hangi vakite kllisankll yeterki kll büyle şeylere sakln inanmayln koranda yazlyormu bu süyle hadi 😁😁😁😁😁👉👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆👆✔🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓🕓

 13. Mustafa Kacar
  Mustafa Kacar
  2 ay əvvəl

  Istediginiz zaman namaz kilabilirsiniz.. ibadetin borc odemenin vakti saati olmaz.. gunes dogmasan kilma batmadan once kilma takla atma vs diye birsey yok.. ama kur an i kerimden ogrenin dininizi onsan bundan dinleyerek degil.. RABBIMIN PEYGAMBER EFENDIMIZ S.A.V aracaligi ile insanlara ilettigi ILK EMRI OKU dur.. ondan bunsan dinle demiyor.. oku diyor.. Hud. Suresi 11/114 gunduzun iki ucunda geceye yakin saatlerde namaz kilin diyor.. gunes dogmadan kilma gunes dogunca kilma vs diye bir yasak yada kural yok.. youtube dan din ogrenir hale geldik helal bize

 14. TheFuttuluk
  TheFuttuluk
  2 ay əvvəl

  Millete aptal aptal bilgi vermeyin. Her vakit Allaha aittir. Ve her vakitte namaz da kılınır dua da edilir. Kurandan böyle bir yetki alamazsınız. Ayetlerle dalga geçme hükmüne girer. Lanetlenip cehenneme gidersiniz.

  1. DEMİR KARA
   DEMİR KARA
   Ay əvvəl

   👍👍👍👍👍👍 👏👏👏👏👏👏

 15. Leheng 25
  Leheng 25
  2 ay əvvəl

  Yinede herşeyi Allah bilir..Allah namazlarımızı kabul etsin.

 16. Aliyeff
  Aliyeff
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun

 17. Aliyeff
  Aliyeff
  2 ay əvvəl

  Namaz kılınca benim abdestim pozuluyor bənde sinirleniyorum

 18. Aykut Günel
  Aykut Günel
  2 ay əvvəl

  Kasten Namaz kılmamak: Bir kimse, bir vakit namazı kasten terk ederse, onun cezası Cehennemde seksen hukbe miktarı yanmaktır. [1 hukbe 80 yıldır.] Alimler, Nebe’ suresinin 23. ayetinde, bazı rivayetlerde geçen ve cehennemliklerin “hukub”larca kalacağını ifade eden “ahkab” kelimesinin manası üzerinde durmuştur. Bu kelimenin tekili olan “hukub”un kırk, yetmiş, seksen, üç yüz altmış vs. yıllar anlamına geldiğini söylemişler. En fazla meşhur olan ise seksen yıldır. Namazı kılmamanın, terketmenin cezaları : Kasten [mazeretsiz] namaz kılmayanın diğer amellerini Allahü teâlâ kabul etmez. Tevbe edinceye kadar da Allah’ın himayesinden uzak olur.) [İsfehani] " Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler." (Bakara : 3) " Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin." (Bakara:43) " Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır."(Bakara :45) Hz. Peygamber (s.a.s.), “Biriniz uyuyakalır veya unutur da bir namazı vaktinde kılamaz ise, uyandığı veya hatırladığı vakit kılsın” (Buhârî, Mevâkît, 37; Müslim, Mesâcid, 314-316) buyurmuştur. Hz. Enes de şöyle anlatır: “Vefâtı esnâsında Resûlullah s.a. v. Efendimiz’in yanındaydık. Bize üç defâ: «-Namaz husûsunda Allah’tan korkun!»,«-Namaz husûsunda Allah’tan korkun!, «-Namaz husûsunda Allah’tan korkun! »dedi. Sonra da şöyle buyurdu: «-Emriniz altındaki insanlar hakkında Allah’tan korkun, iki zayıf hakkında Allah’tan korkun: Dul kadın ve yetim çocuk. Namaz husûsunda Allah’tan korkun!» Sonra; «Namaz, namaz.» diye tekrar etmeye başladı. (Mübârek lisanları söylemez olunca bile) rûh-i mübârekleri çıkıncaya kadar, bunu içten içe tekrar edip durdular.” (Beyhakî, Şuab, VII, 477) (Beş vakit namazı terk eden, Allahü teâlânın hıfz ve emanından mahrum olur.) [İbni Mace] (Namaz kılmayanın Müslümanlığı, abdest almayanın namazı yoktur.) [Bezzar] Cabir İbn-i Abdullah (r.a.)’dan nakledilmiştir, Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Cennetin anahtarı namazdır, namazın anahtarı da abdesttir.” (Müsned) Namazı, kazaya bırakmak büyük günah olduğu gibi, kazasını geciktirmek de büyük günahtır. Bu büyük günah, kaza kılacak kadar zaman geçince, bir misli artar. Kaza etmeyi geciktirince de, tevbe etmek farz olur. (S. Ebediyye) Dürr-ül-müntekâ, İbni Âbidîn ve Kitâb-üs-salâtta deniyor ki: “Beş vakit namazı, özürsüz terk etmek ve vaktinde kılmamak, birbirinden ayrı iki büyük günahtır. Terk ettiği için kaza etmek, vaktinde kılmadığı için, hac veya tevbe etmek lazımdır.” Mektubat’taki bir hadis-i şerifte, (Bir namazı bile bile, vaktinde kılmayıp, kaza etmeyene, Cehennemde seksen hukbe azap edilecektir) buyuruluyor. (m. 266) Hz. Ebû Fâtıma radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir: Diyor ki; Peygam­ber s.a.v bana, “Ey Ebû Fâtıma! Sen eğer (ahirette) benimle bu­luşmak istiyorsan secdeleri çoğalt (yani bol bol namaz kıl.)” Müsned’i Ahmed (İman ile küfür arasındaki fark, namazı kılıp kılmamaktır.) [Tirmizi] (Namaz, imanın başı ve Cehennemden kurtarıcıdır.) [Miftah-ul-Cennet] (Namaz kılan, din binasını yapmıştır. Namaz kılmayan, dinini yıkmıştır. Namaz, müminin mirâcıdır)(Allah ile kul arasındaki perdeler, ancak namazda kaldırılır)(Mümin ile kâfiri ayıran fark, namazdır) buyuruldu. Yani, mümin namaz kılar, kâfir ise kılmaz. Münafıklar ise, bazen kılar, bazen kılmaz. "Onlar suçlulara sorarlar: Sizi Sakar cehennemine sürükleyen nedir? Suçlular şöyle cevap verirler: 'Biz namaz kılanlardan değildik.'" (el-Müddessir, 74/40-43). Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edilmiştir: Rasulullah (sav) buyurdu ki: “Adem oğlu secde ayetini okuyup secde ettiği zaman şeytan ağlayarak uzaklaşır ve şöyle der: Helak oldum. Adem oğlu secde etmekle emrolundu da secde etti ve cennet onun oldu. Halbuki ben de secde ile emrolunmuştum fakat ben secde etmekten yüz çevirdim. Artık ateş benim içindir.” (Sahih-i Müslim: 81 rivayet edilmiştir) "Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular. Onlar bu taşkınlıklarının cezasını yakında göreceklerdir. Fakat tövbe edip, iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır." (Meryem, 19/59, 60). "Vay o namaz kılanların haline ki, onlar kıldıkları namazdan habersizdirler." (el-Mâûn, 107/4-5). Hz. Peygamber (s.a.v)`de şöyle buyurmuştur: "Bilerek namazı terkeden kimseden Allah ve Resulunün zimmeti kalkar." (Ahmed b. Hanbel, IV, 238, VI, 461). "Kim ikindi namazını terkederse ameli boşa gitmiş olur." (Buhârî, Mevâkît,13, 34; Nesâî, Salât,15). "Kim, önemsemeyerek üç cuma namazını terkederse, Allah Teâlâ onun kalbine mühür vurur." (Nesâî, Cumâ, 2; Tirmizî, Cuma 7; Ibn Mâce, Ikâme, 93). İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu; “Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.” (Mecmâü’l-Evsat, 3:154, (2313.) İmam Taberâni, Mu’cemu’s-Sağir) “Allahu Teâlâ’nın bir kula iki rek’at namaz kılması için tevfik vermesinden daha üstün bir şey yoktur. Kul namazla meşgul olduğu sürece başı üzerine iyilikler ve hayırlar saçılır.” (Müsned) Ebû Hureyre (r.a)`ın naklettiği bir hadiste de şöyle buyurulur: "Kıyamet gününde kulun ilk hesaba çekileceği şey farz namazdır. Eğer bu namazı tam olarak yerine getirmişse ne güzel. Aksi halde şöyle denilir: 'Bakın bakalım, bunun nafile namazı var mıdır?' Eğer nafile namazları varsa, farzların eksiği bu nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer farzlar için de aynı şeyler yapılır." (Tirmizî, Salât, 188; Ebû Dâvûd, Salât, 145; Nesaî, Salât, 9, Tahrîm, 2; Ibn Mâce, Ikame, 202). Namaz, uyuyakalmak, unutmak ve baş ile de olsa îma ile kılamayacak kadar hasta olmak gibi meşru bir mazeret bulunmadıkça kazaya bırakılamaz, ve bırakmak büyük günah dır . Lütfen dualarınızı eksik etmeyin

 19. Sefa Soysal
  Sefa Soysal
  2 ay əvvəl

  Namazı kıl ne zaman ecel geleceğini kimse bilemez Hurafelere inanmayın. Kalpten kaldığın iki rekat Senin için Cennete biletindir.

 20. Kadir Temurtaş
  Kadir Temurtaş
  2 ay əvvəl

  Allah senden razı olsun

 21. youtube y
  youtube y
  2 ay əvvəl

  İslam dinini anlatır mısın videolarında müslüman biri doğduktan yaslandigina kadar ki süreçte ne yapmalı İslam nedir farzlar günahlar helaler haramlar din dersleri Kuranda anlatılmak istenilen Müslümanlığa dair herşeyi videolarında cekermisiniz

 22. Necmi Hasan
  Necmi Hasan
  2 ay əvvəl

  Nasıl bir günaha girdiğini bilsen elini kolunu kendin kırardın... Kuranımızdaki ayetlerin dışında konuşuyorsun... Allaha kulu ben sana geliyorum senin rızana geliyorum diyecekte allah kabul etmeyecek mi diyorsun ? dogrusu sen allahın güzelliğinden konusmuyorsun... Vakitlerin efendisi için bahsettigin vakitler yoktur insan ! Sen ki bu hatalı bilgiler ile namazı hissetmek isteyen tek bir insanı zehirleyip mani bulunsan butun insanlığı zehirlemiş gibi olacaksın... görmezmisin...

 23. Bayram Şahin
  Bayram Şahin
  2 ay əvvəl

  Neden kapağında günah işlemiş olursun diyorsun. Mekruh ile günah farklı

 24. bilge atmaca
  bilge atmaca
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun böyle dini bilgilere herzaman ihtiyacımız var dinimizi nekadar öğrenirsek iyidir bilmediğimiz çok şey var

 25. Nicat Bekirov
  Nicat Bekirov
  2 ay əvvəl

  sinavdan ugurlu cikmak icin okunan bir dua biliyormusunuz?

 26. İbrahim Çolak
  İbrahim Çolak
  2 ay əvvəl

  Abi çok faydalı videolar yapıyorsun? Seni çok seviyorum. Allah senden razı olsun. 👍

 27. Yusif Süleymanli
  Yusif Süleymanli
  2 ay əvvəl

  EMETİNE SALIK DET GÖRMƏZSİN İNŞALLAH

 28. Selbi 'nin Günlük Yaşamı
  Selbi 'nin Günlük Yaşamı
  2 ay əvvəl

  Çok güzel bilgiler verdiğin için teşekkür ederim arkadaşım Allah razı olsun

 29. Brawl King
  Brawl King
  2 ay əvvəl

  Harika videolar çekiyon abi.Abi kaza namazlarımızın sayısını tam olarak bilmiyorsak ne yapmalıyız videi yaparmısın bunun için ❤❤❤❤❤

  1. Abdulbaki Gümüş
   Abdulbaki Gümüş
   2 ay əvvəl

   Ortalama bir hesap yapman gerekir. Biraz fazla yaparsın.

 30. Rmz Cckdr
  Rmz Cckdr
  2 ay əvvəl

  Namaz kılınması ile ilgili bir kısıtlama yok her zaman namaz kılınır kuranda böyle bir kısıtlama yoktur

 31. Ali Taner Arslan
  Ali Taner Arslan
  2 ay əvvəl

  Arka plandaki müzik cok guzel ismi ne acaba😇😊

 32. oyun dünyası pro
  oyun dünyası pro
  2 ay əvvəl

  Abi bugün sabah namazını kıldım ALLAHIN IZNIYLE

  1. oyun dünyası pro
   oyun dünyası pro
   2 ay əvvəl

   @Aykut Idik amin cümlemizin abi

  2. oyun dünyası pro
   oyun dünyası pro
   2 ay əvvəl

   @Aykut Idik sende adamsın abi

  3. Aykut Idik
   Aykut Idik
   2 ay əvvəl

   Sen adamsın allah devamını nasip etsin inşallah

 33. KİM TAEHYUNG V
  KİM TAEHYUNG V
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun işallah ALLAH güzel kularindan eylesin🙏☝🏻

 34. YUNUS KARAKUŞ
  YUNUS KARAKUŞ
  2 ay əvvəl

  *Allah razı olsun*

 35. Salih Yılmaz
  Salih Yılmaz
  2 ay əvvəl

  👍👍👍

 36. Adil Quliyev
  Adil Quliyev
  2 ay əvvəl

  *"Allaha yapılan en güzel amel vakti-vaktinde kılınan namazdır"*

  1. Enes Gökdemir
   Enes Gökdemir
   2 ay əvvəl

   Yani insan uyanamaya biliyor GEC kalkiyor yada onemli acil is I cikabilior kaza namazi kilinir

 37. Rabia Demir
  Rabia Demir
  2 ay əvvəl

  AllahRazlolsun

 38. Bahar Yildirim
  Bahar Yildirim
  2 ay əvvəl

  Amiiiin amin amin sende Allah emanet ol ☺Allah razı olsun 😊çok güzel bilgiler 😀namaz kılanlar burada mı 😁

 39. Burak Toprak
  Burak Toprak
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun 🙏🏻

 40. DUNYA TURKIYE
  DUNYA TURKIYE
  2 ay əvvəl

  NAMAZ KILIPTA SADECE GÖSTERİŞ YAPIP NAMAZ KILAN MUNAFIKLARA YAZIKLAR OLSUN VAY O NAMAZ KILANLARA KI ONLAR KILDIKLARI NAMAZLARA RIYAKARDIR GAFILDIR ONLAR MÜNAFIKTIR

 41. asmin demir
  asmin demir
  2 ay əvvəl

  Allah tan naşka ipah yoktur

 42. Müslümanların Halifesi
  Müslümanların Halifesi
  2 ay əvvəl

  Türkiyede İyi İşler Yaptıklarıını Zanneden Salaklar.. Kehf 104 - OnlarınİSLAMA İNAMMAYAN KAFIRLER+N..MÜSLÜMAN OLDUKLARINI İDDİ ETTİKLERİ HALDE İSLAMİ YÖNETİMİ İSTEMEYEN..İSLAMDIŞII YÖNETİM İSTEYEN HALİFESİZ MÜNAFIKLARIN dünya hayatında çalışmaları İBADETLERİ VE İŞLERİ boşa gitmiştir. KABUL EDİLMEMİŞTİR.. Oysa onlar KAFİRLER VE MÜNAFIKLAR güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı. İSLAM YÖNETİMİ VE HALFESİNİ İSTEMEYEN MÜNAFIKLAR MÜSLÜMAN OLDUKLARINI ZANNEDIYORLARDI.

 43. Faysal Dm
  Faysal Dm
  2 ay əvvəl

  Hayırlı akşamlar hocam ağzina sağlık ALLAH razı olsun

 44. İhsan DursunT
  İhsan DursunT
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun abi.

 45. Ali Meral
  Ali Meral
  2 ay əvvəl

  ALLAH (C.C.) Ragzi olsun insaAllah

 46. Evliyâ Şehrî
  Evliyâ Şehrî
  2 ay əvvəl

  Ağzına sağlık

 47. Esma Gülden Şen
  Esma Gülden Şen
  2 ay əvvəl

  Allah Razı olsun abi senin sayende dini bilgilerimi geliştiriyorum 👏🏻

  1. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Amin

 48. Emir Altun
  Emir Altun
  2 ay əvvəl

  Beyler size birşey sormak istiyorum ben 5 vakit namaz kılıyorum ve işitme engelliyim duyma rahatsızlığını var ama konuşabiliyorum ve sunu söylemek istiyorum sabah namazi annem kalkarken beni uyandırıyor ama ben kendim hali gelemiyorum ve namazı kilamiyorum neden öyle? Ve sabah annem beni uyandigini hiçbirşey hatırlamıyorum

  1. Emir Altun
   Emir Altun
   2 ay əvvəl

   @Abdulbaki Gümüş tamam bilgi için Allah razı olsun

  2. Abdulbaki Gümüş
   Abdulbaki Gümüş
   2 ay əvvəl

   Gece yatmadan önce dua et . Kevser suresini oku 7 kez . Uyanirsin

  3. Sahra Colorades
   Sahra Colorades
   2 ay əvvəl

   @Emir Altun olur tabii

  4. Zikir Sevdalısı
   Zikir Sevdalısı
   2 ay əvvəl

   @Emir Altun Olur kardeşim Deki Estağfurullah El azim El Gaffar 100kere Kere Çek Estağfurullah etibu ileyh Daha çok zjkir Yazmak isterdim Sana uzun olur diye yazamıyorum kardeşim Allaha emanet olun inşeallah

  5. Emir Altun
   Emir Altun
   2 ay əvvəl

   @Sahra Colorades tamam bide şunu söylemek istiyorum tövbe ederken 'estağfurullah' söylersem Olur mu?

 49. eğlence mıntıkası
  eğlence mıntıkası
  2 ay əvvəl

  Nafile namaz nedir??

  1. eğlence mıntıkası
   eğlence mıntıkası
   2 ay əvvəl

   @Zikir Sevdalısı dün yatsı namazını kılmayı unutmuştum saat 23 39 falandı anneme söyledim sadece fatzını kıldım dedi nafile mi oluyor??

  2. eğlence mıntıkası
   eğlence mıntıkası
   2 ay əvvəl

   @Yunus Emre Açıkgöz teşekkür ederim çok sağolun 😊

  3. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   eğlence mıntıkası 5 vakit namaz dışında kılınan namaza nafile namaz denir.

 50. Kuranı Kerim Sureleri
  Kuranı Kerim Sureleri
  2 ay əvvəl

  Emegine saglık kardesim. 💐

 51. eğlence mıntıkası
  eğlence mıntıkası
  2 ay əvvəl

  Ben anlamadım😦

  1. Nicat Bekirov
   Nicat Bekirov
   2 ay əvvəl

   Bence boyle demek istedi

  2. Nicat Bekirov
   Nicat Bekirov
   2 ay əvvəl

   Gunes cikan, tepede olan ve batan zaman Namaz kilmak olmaz. Sadece nafila namazi kilina bilir

  3. Nuhal Uzkaş
   Nuhal Uzkaş
   2 ay əvvəl

   Bende pek anlamadım kafam karıştı

 52. Aytac Yener
  Aytac Yener
  2 ay əvvəl

  Kaza namazları her vakit kılınır hiç bir sakjncasi yok inş ❤️ Allah ❤️ buyuruyor s.a.v.efendimiz sadece kaza ama lahavlevela kuvvete illa billah SUBHANALLAHİ vebihamidihi SUBHANALLAHi aziim sadakalhulazim 👼

 53. Yunus Emre Açıkgöz
  Yunus Emre Açıkgöz
  2 ay əvvəl

  Allah Razı olsun

  1. Muzlu Süt01
   Muzlu Süt01
   2 ay əvvəl

   Amin

 54. Eliyev Islam
  Eliyev Islam
  2 ay əvvəl

  Allah seni coklu ömür vesin abi

  1. KARIŞIK KANAL
   KARIŞIK KANAL
   2 ay əvvəl

   Amin

  2. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Amin

 55. Huzur İslamdaa
  Huzur İslamdaa
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun

  1. KARIŞIK KANAL
   KARIŞIK KANAL
   2 ay əvvəl

   Amin

  2. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Amin

 56. Huzur İslamdaa
  Huzur İslamdaa
  2 ay əvvəl

  Allah razı olsun

 57. Serdar Gül
  Serdar Gül
  2 ay əvvəl

  Abi bu kerahat vakti neden var yani ne gerek varmış güneşin bizim namazımıza zararı ne???

  1. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   @Bulut Gezer işte yasaklanmış

  2. Bulut Gezer
   Bulut Gezer
   2 ay əvvəl

   @Yunus Emre Açıkgöz ne yani şimdi biz o vakitte namaz kılsak güneşe mi tapmış oluyoruz

  3. Serdar Gül
   Serdar Gül
   2 ay əvvəl

   @Yunus Emre Açıkgöz anladım

  4. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Firavunlar dönemindeki Mısırda Güneşe ve ateşe taparlardı.

 58. Berat aygun
  Berat aygun
  2 ay əvvəl

  Abi doğu türkistanla alakalı video çekermisin çok güzel video olmuş ellerinize sağlık

 59. Lucifer MorningStar
  Lucifer MorningStar
  2 ay əvvəl

  selamın aleyküm

  1. Nuhal Uzkaş
   Nuhal Uzkaş
   2 ay əvvəl

   Aleyküm selam

  2. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Aleyküm Selam

 60. KARIŞIK KANAL
  KARIŞIK KANAL
  2 ay əvvəl

  Allah Razı olsun

  1. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   @KARIŞIK KANAL amin

  2. KARIŞIK KANAL
   KARIŞIK KANAL
   2 ay əvvəl

   Allah Razı olsun

 61. Компасчик
  Компасчик
  2 ay əvvəl

  7 layk

  1. Dark Matter2
   Dark Matter2
   2 ay əvvəl

   @Компасчик hansı şəhər?

  2. Компасчик
   Компасчик
   2 ay əvvəl

   @Dark Matter2 Azəri qaqa

  3. Dark Matter2
   Dark Matter2
   2 ay əvvəl

   Salam qaqa Mingəçevirlisən?

 62. KARIŞIK KANAL
  KARIŞIK KANAL
  2 ay əvvəl

  Alllah Razı olsun

 63. KARIŞIK KANAL
  KARIŞIK KANAL
  2 ay əvvəl

  Alllah Razı olsun

  1. Eliyev Islam
   Eliyev Islam
   2 ay əvvəl

   AMİN

  2. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Amin

 64. renkli dünya
  renkli dünya
  2 ay əvvəl

  İlk

 65. Alparslan Çabukkurtul
  Alparslan Çabukkurtul
  2 ay əvvəl

  Selamın aleyküm

  1. Nuhal Uzkaş
   Nuhal Uzkaş
   2 ay əvvəl

   Aleyküm selam

  2. Yunus Emre Açıkgöz
   Yunus Emre Açıkgöz
   2 ay əvvəl

   Aleyküm Selam

  3. KARIŞIK KANAL
   KARIŞIK KANAL
   2 ay əvvəl

   Aleyküm selam

 66. Çılgın Oyuncu Gölge06
  Çılgın Oyuncu Gölge06
  2 ay əvvəl

  İLK BEGENİ BEN ATİYİM YORUMU